Upshift – Україна

Поліетилен vs. Еко система

Юлія Гурніцька, 14 років, співзасновниця екомайстерні «Green line» про те, як зменшити використання пластикових пакетів та замінити їх ековиробами. Забруднення навколишнього середовища – типова проблема всіх куточків світу. І як лише не намагалась людина вирішити цю проблему: спалювала сміття – забруднювала повітря, викидала відходи у моря, річки та океани – забруднювала води. Тобто такі дії […]

Юлія Гурніцька, 14 років, співзасновниця екомайстерні «Green line» про те, як зменшити використання пластикових пакетів та замінити їх ековиробами.

Забруднення навколишнього середовища – типова проблема всіх куточків світу. І як лише не намагалась людина вирішити цю проблему: спалювала сміття – забруднювала повітря, викидала відходи у моря, річки та океани – забруднювала води. Тобто такі дії вирішували одну проблему, але створювали іншу.

Подібна історія сталася і з поліетиленовими пакетами. Як це не парадоксально, але їх винайшли, щоб врятувати екологію. Понад 60 років тому шведський інженер Стен Густав Тулін створив пластикові пакети, аби вберегти ліс від масштабного вирубування. Оскільки в той час для пакування використовували папір, міцні та довготривалі у вжитку пакети з пластику мали стати альтернативою для багаторазової експлуатації. Проте задум Туліна розбився об стіну людської безвідповідальності: всі почали викидати пакети відразу після використання. І зовсім скоро ідея винахідника призвела до шкоди, яку зараз намагаються вирішити природозахисні організації, приватні корпорації та просто мільйони людей, які кожного дня роблять свої невеличкі кроки до подолання кліматичної кризи.

Я зі своїми подругами також не залишилася осторонь. Мене звати Юлія Гурніцька, я співзасновниця екомайстерні «Green line», проєкт якої створений в рамках глобальної програми UPSHIFT Україна, що реалізується ЮНІСЕФ за підтримки ING Bank. Головна мета мого проєкту – зменшити використання пластикових пакетів та замінити їх ековиробами.

Вам може здатися, що 9-класниці повинні готуватись до екзаменів і не вилазити з-під гори книг? І як наскільки молоді дівчата можуть вплинути на довкілля? Але ж з іншої сторони саме молодь рухає світом. Стільки ідей пролунали з уст підростаючого покоління лише за останні 2 роки! Тому я та моя команда взяли справу у свої руки, адже кожна з нас впевнена, що майбутнє планети стосується усіх нас!                    

Наша еко-майстерня вирішує дві проблеми: надмірне виробництво одягу, який у більшості випадків придбаний та використаний всього кілька разів, та розповсюдження поліетиленових виробів, а саме пластикових пакетів.

Вони такі звичні для нашого побуту, але такі руйнівні для екології. Розуміючи це, людина почала перероблювати поліетилен або шукати йому альтернативу: на полицях магазинів дедалі частіше зустрічаються товари з переробленого поліетилену або пакування, що швидко розкладаються; в школах на університетах запроваджують роздільний збір сміття; в соцмережах ширяться челенджі відмови від пластику.

На власному досвіді можу сказати, що зараз забруднення ґрунту та водойм пластиковими пакетами актуальне не лише для великих міст. Щороку в моєму рідному містечку Брацлаві Вінницької області відбувається екологічна акція, в якій беруть участь як і школярі, так і дорослі. І близько 80% з усього зібраного сміття – поліетилен. Це змушує замислитися над загрозою, яку несе звичайний пластиковий пакет.

Один зі способів, яким я хочу допомогти планеті подолати поліетиленову кризу, – мій проєкт «Green line». Це екологічна майстерня, яка має два основні напрямки по боротьбі з поліетиленом: заміна та перероблення.

Ініціатива «Green line» займається пошиттям екомішечків і сумок з вжитого одягу та поширенням еко-свідомого способу життя серед молоді. На мою думку, еко-сумки різних розмірів та фасонів стануть не лише зручною альтернативою для походу в магазин чи зберігання круп, а й стильним аксесуаром. Моя команда прагне зробити еко-сумки та взагалі екологічність модною і трендовою, поширити ідею серед молоді, що бути еко – це так же круто, як і носити форси чи мати мільйон підписників в інста.

Щороку кожен з нас використовує близько 500 поліетиленових пакетів, і лише 6% із них потрапляє на переробку. Тонкий пакет перебуває у вжитку в середньому 20-30 хвилин, а розкладається потім сотні років. Я впевнена, що спільними зусиллями можна зменшити використання поліетиленових пакетів та залучити ще більше людей до екологічного способу життя. Кожен може почати:) Ось мої невеличкі кроки до цієї мети:

  1. Купуйте якомога менше запакованих у поліетилен продуктів;
  2. Носіть воду в багаторазовій пляшці;
  3. Відмовляйтесь від використання одноразових речей – серветок, посуду, рушників;
  4. Замінюйте пластикову соломинку на металеву;
  5. Обирайте крупи на вагу та оминайте пластикове пакування;
  6. Замінюйте пластикові зубні щітки на дерев’яні;

***

Гурніцька Юлія, 14-річна учениця Брацлавської спеціалізованої школи. Співзасновниця еко-майстерні «Green line». Майстерня була створена в межах інноваційної програми для молоді UPSHIFT Україна за підтримки ЮНІСЕФ та ING Bank.

Глобальна інноваційна програма UPSHIFT впроваджується ЮНІСЕФ у 23 країнах світу, щоб навчити молодь навичкам 21 століття та поширювати знання про соціальні інновації. Участь у програмі передбачає роботу з менторами та фінансову підтримку для молодіжних ініціатив, що направлені на вирішення проблем молоді та пошук інноваційних рішень для їхніх громад.