Війна забирає життя та здоров’я, змушує людей залишати свої домівки та розлучає близьких. Практично кожен українець втратив відчуття безпеки, переживає постійну тривогу за власне життя та рідних. Усе це негативно впливає і на ментальний стан.
За результатами нещодавнього опитування U-Report, близько 70% молоді сказала, що їхній загальний емоційний стан погіршився після 24 лютого 2022, і понад 70% потребують більшої емоційної або психологічної підтримки.
“Не в усіх є можливість оплатити консультації зі спеціалістом і не кожен відкриється сторонній людині”, – говорить 18-річна Софія Ткаченко.
Дівчина – майбутній психолог, наразі навчається на другому курсі університету в Кропивницькому. Допоки Софія не здобула диплом, самостійно вести професійну діяльність не може. А отже, і варіантів як отримати практичний досвід обмаль. Та дівчина спільно з іншими студентами знайшла рішення – взяла участь у програмі UPSHIFT, яка впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки Іспанського агентства з міжнародного співробітництва в галузі розвитку. У межах проєкту молодь розробила цілу систему універсальних психологічних послуг.
“Ми надаємо безоплатну психологічну допомогу під супервізією викладачів, – розповідає Софія. – Також проводимо різні просвітницькі та профілактичні заходи. Ми говоримо про те, наскільки важливо берегти та зміцнювати своє психічне здоровʼя. У звʼязку з ситуацією в країні, розуміємо, що зараз є дуже багато людей, які потребують підтримки”.
Апшифтери розробили чат-бот, де люди можуть залишити заявку на консультацію. Тут “клієнт” описує свій запит, а студенти-психологи його опрацьовують. Сеанс можливий як в онлайн форматі, так і офлайн, для цього команда облаштувала кабінет при університеті. Надають допомогу навіть через текстові повідомлення. Кожну консультацію планують з допомогою досвідчених психологів.
“Ми з запитом “клієнта” звертаємось до викладачів. Вони нам радять методики, як краще говорити, які питання ставити. Потім наша команда студентів-психологів шукає додаткову інформацію. Ми складаємо план консультації і передаємо його викладачам. Вони перевіряють, чи коректно сформульовані запитання, чи все добре побудовано. Як тільки план сесії погоджують, наш менеджер домовляється про дату консультації”, – розповідає Софія.
Наразі “клієнтами” студентів-психологів є переважно молодь. “Одноліткам легше довіритись”, – пояснює команда.
Найчастіше звертаються з проблемами в стосунках з батьками, апатією, “пошуком себе” і відчуттям самотності. Команда аналізує запити молоді та готує інформативні заходи. Так, нещодавно відбулася «Ігротерапія спілкування». Головні завданням під час проходження ігор – розвинути свої комунікативні вміння та навчитись працювати в команді. Загалом, заходи апшифтерів уже відвідали близько 300 учасників. Невдовзі їх кількість зросте. Команда запланувала навесні провести профорієнтаційні заняття з учнями старших класів у школах Кропивницького.
Команда наразі збирає базу бенефіціарів, а також планує створити методички у яких буде вся інформація про запити і як їх вирішували. Апшифтери ділитимуться досвідом з іншими навчальними закладами та будуть заохочувати їх використовувати розроблену систему.
“Ми, напевно, обрали правильну професію, тому що розуміємо, які складні можуть траплятись випадки в роботі під час війни, – ділиться думками Софія. – Та, попри все, ми хочемо працювати та допомогти. Наша система буде корисною для майбутніх психологів, тому що вони зможуть отримувати досвід. І коли закінчать університет, уже знатимуть, що таке індивідуальні консультації”.
З початку активних бойових дій в Україні у 2022 році програма UPSHIFT надала можливість понад сотні командам з усієї України реалізувати свої проєкти, спрямовані на подолання наслідків війни. Зараз над своїми ініціативами працює ще понад 200 молодих людей, яких об’єднала та підтримує програма UPSHIFT. Підлітки та молодь розробляють медіапродукти, проводять навчальні заходи, підтримують і допомагають внутрішньо переміщеним особам адаптуватися у новому середовищі.