Upshift – Україна

Учасники програми UPSHIFT створили дрони для очищення водойм

Молодь розробила міні лабораторію для моніторингу стану води, а також апарат для скидання добрива. 16-річний Женя з Новоукраїнки, що на Кіровоградщині. З дитинства хлопець любить риболовлю. Розповідає, що це найкраще дозвілля з друзями: “Взяти вудочки, сісти на велосипеди та поїхати до річки”. Тим паче у місті їх протікає аж три. Та минулого літа гарно порибалити […]

Молодь розробила міні лабораторію для моніторингу стану води, а також апарат для скидання добрива.

16-річний Женя з Новоукраїнки, що на Кіровоградщині. З дитинства хлопець любить риболовлю. Розповідає, що це найкраще дозвілля з друзями: “Взяти вудочки, сісти на велосипеди та поїхати до річки”. Тим паче у місті їх протікає аж три. Та минулого літа гарно порибалити Жені не вдалося, оскільки стан водойм погіршився.

Євген. ©ЮНІСЕФ

“Я ловив багато риби, але вона була з захворюваннями. І це все тому, що у воді розвивається багато синьо-зелених прокаріотів. Як наслідок цвітіння води, заболочення, замулення та підвищення кислотність. Рибі не вистачає кисню й вона вимирає”, — Євген, 16

Тож молодь почала шукати рішення, як покращити стан водойм у своїй громаді. Женя, Іван і Денис подали заявку на участь у програмі UPSHIFT від  Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), що допомагає молоді здійснювати зміни в громадах. Так зʼявилась команда “Power electronics”.  Хлопці створили два плаваючі дрони для очищення водойм.

Перший – міні лабораторія, здійснюватиме моніторинг кисню, кислотності та прозорості води. Інший дрон – доставлятиме органічні добрива на певну ділянку водойми для покращення стану води. Для цього апшифтери закупили суспензію хлорели.

Денис. ©ЮНІСЕФ

“Дрони здатні запобігти цвітінню води та покращити її стан загалом, – говорить Женя. – Нам потрібна підтримка всієї громади, оскільки водоймам часто шкодять самі люди. Наприклад, викидають туди сміття, виливають хімічні засоби та відходи”.

Керувати дроном може одна людина, а всі показники фіксуються одразу. Тому моніторинг води за допомогою такого апарату – це швидко та зі залученням мінімальних людських ресурсів. А завдяки кільком таким апаратам вдасться також очистити поверхню води. 

Іван. ©ЮНІСЕФ

“Ми можемо взяти два дрони, помістити їх на воду, натягнути між ними сітку та плисти по водоймі, збирати сміття”, — Іван, 16

Молодь використала унікальну технологію створення каркаса для апаратів. Команда запевняє, що їхня розробка здатна допомогти екологічним службам і організаціям під час дослідження водойм. Зокрема відстежити вплив бойових дій на довкілля.

UPSHIFT – це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Учасники мають можливість пройти навчання за методологією людиноорієнтованого дизайну (Human Centered Design), отримати фінансування та згодом перетворити свої ідеї на ефективні проєкти, які приносять користь громадам. 

Війна в Україні у 2022 році спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 115 команд (464 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 27 тисяч бенефіціарів.