Повномасштабна війна в Україні спричинила серйозну кризу в енергосистемі країни восени та взимку минулого року. Через масові ракетні обстріли мільйони українців залишалися без світла та тепла годинами, а інколи й по кілька діб. Такий досвід змусив молодь замислитися над тим, що можна вдіяти в разі відключень електроенергії, якщо ситуація повториться і цього року.
«Нам потрібно навчитися економити електроенергію, навіть коли ми отримуємо її безперебійно. По-перше, це впливає на наше майбутнє життя, адже паливні ресурси вичерпні. А по-друге, це питання екології. Оскільки вироблення енергії спричиняє багато викидів у навколишнє середовище», — переконує 16-річна Богдана.
Дівчина з Івано-Франківщини, зараз навчається у фізико-математичному ліцеї. Разом із однодумцями — Олександрою, Василем і Олександром — Богдана шукала спосіб впливати на життя громади у сфері споживання електроенергії. Для цього молоді люди взяли участь у програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Команда пройшла навчання, отримала менторську підтримку та ресурси для реалізації власної ініціативи.
Апшифтери проводять лекції для підлітків віком 14-18 років. Заняття, на яких учасникам пропонують знайти рішення енергетичних викликів, проходять в ігровій формі. Наприклад, слухачам потрібно було скласти з конструктора систему постачання електрики, і вони створювали вітряки, гідростанції тощо. Також апшифтери проводять екскурсії науковим музеєм в Івано-Франківську. Учасникам демонструють, як закони фізики та перетворення енергії працюють на практиці.
Не лише словом, а й ділом апшифтери доводять, що енергію можна добувати без шкоди для екології. Молодь самостійно створила сонячну зарядну станцію. Прилад демонструють під час лекцій і розповідають, як його сконструювати. Після завершення проєкту команда планує передати станцію ліцею для використання її в укритті.
«Ми вже робили перші тестування нашої станції. І впевнені, що протягом дня вона може зарядити понад 10 гаджетів. Але ми ще досліджуємо, яка максимальна потужність приладу», — говорить Богдана.
До проєкту вже доєдналися понад 150 учасників. Та на цьому команда не зупиняється, а планує створювати просвітницький контент на тему ощадного споживання енергії. Молодь розмірковує про обмін досвідом і можливості запуску спільних з іншими командами програми ініціатив.
«Усі знання, які я отримала в UPSHIFT, понесу далі в нові проєкти чи роботу. Це хороший досвід “дорослого життя”, де крім ідеї потрібно працювати ще з документами та бюджетом. Програма дає необхідні базові навички для майбутнього», — ділиться враженнями Богдана.