У Слобожанській громаді на Дніпропетровщині вже кілька років сортують сміття. Однак молодь звернула увагу на те, що люди не завжди знають, як підготувати вторинну сировину та куди передати її на утилізацію чи перероблення. Щоб покращити ситуацію, Олександра, Наталія, Катерина та Владислава створили команду «Чисте середовище» та подали заявку на участь у програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Молодь пройшла навчання за методологією програми, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію власного проєкту.
«Спочатку ми думали доставити нові баки для сортування. Та згодом зрозуміли, що їх достатньо в нашому селищі. Важливіше підвищити обізнаність населення про те, як правильно їх використовувати й для чого це потрібно», — розповідає 21-річна Олександра.
Команда вирішила зосередитися на інформуванні молоді щодо екологічного споживання речей. Для цього апшифтерки відкрили два гуртки: один із перероблення паперу, другий — із друку на одязі. Зі старих книг, журналів, зошитів молодь створює листівки та блокноти. Згодом надійшла пропозиція від місцевої влади друкувати на перероблених аркушах газети з новинами громади.
«Люди можуть прийти на наш гурток зі своєю макулатурою і взяти участь в усіх етапах перероблення паперу: подрібненні, змішуванні з водою, збитті блендером, утворенні пульпи та висушуванні. Ми також пробували в “нові листи” додавати насіння. Тож коли папір використають знову, його можна подрібнити та “висадити” у ґрунт», — пояснює 21-річна Катерина.
Вживаний одяг оновлюють за допомогою яскравого дизайну. Молодь сама розробляє написи та малюнки, якими прикрашає свої старі речі. Команда апшифтерок прагне змінити ставлення юного покоління до швидкоплинної моди, тому також організовує «барахолки» у своїй громаді. А ще за допомогою 3d-принтера створюють брелоки з кришок від пляшок. Такі прикраси продають на ярмарках, а отримані кошти передають на благодійність.
«Ми вже заручилися підтримкою громадських організацій із Дніпра, що розвивають тему екології. Тому будемо й надалі продовжувати нашу діяльність, масштабувати її. UPSHIFT навчив не боятися робити важливі проєкти, а діяти попри все», — розповідає 24-річна Наталія.
Команда «Чисте середовище» залучила до свого проєкту понад 300 молодих людей.