Тетяна вивчає маркетинг у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Дівчині потрібно працювати зі спеціальною літературою під час своїх досліджень і опрацювання домашніх завдань, але вона не завжди має доступ до необхідних матеріалів. Особливо гострою ця проблема стала під час повномасштабної війни: на дистанційному навчанні не завжди вдається знайти потрібні матеріали в онлайн-форматі, а студентська бібліотека часто зачинена через обстріли Києва. З такою самою проблемою стикнулася й подруга Тетяни — студентка факультету психології Ліза. Обидві дівчини — членкині Молодіжної ради ЮНІСЕФ в Україні.
«Ми порівнювали свій досвід з практикою студентів іноземних університетів. Ми самостійно купуємо з-за кордону книги, які коштують недешево. Недоотримання навчальної і наукової літератури є глобальною проблемою не лише для студентів і викладачів. Це загалом проблема вищої освіти в Україні», — розповідає 20-річна Тетяна.
Студентки вирішили розвʼязати цю проблему. Тож сформували команду, у яку запросили однодумців Владислава, Дмитра, Артема та Марію, і подали заявку на участь у програмі UPSHIFT Для більшості учасників команди це був перший досвід розроблення ініціативи, тож отримані знання на UPSHIFT допомогли знайти рішення для розвʼязання проблеми.
«Наша мета — надати студентам доступ до якісної, перевіреної профільної літератури, яка буде зібрана в одному місці, та загалом створити безпечне середовище для навчання», — говорить Тетяна. Команда створила онлайн-бібліотеку Librar, де викладає підручники, посібники, монографії, конспекти лекцій, наукові праці та статті. Сьогодні тут більше сотні навчальних і наукових матеріалів. Також на платформі доступна функція «цитування», яка допомагає правильно покликатися на джерело інформації під час досліджень. Команда ретельно відбирає матеріали для бібліотеки: спочатку передає їх викладачам, щоб ті підтвердили вірогідність джерела. Наразі молодь опрацьовує літературу для студентів факультетів економіки та психології, та в майбутньому планує оприлюднювати підручники для всіх спеціальностей університету.
«Ми вносимо в бібліотеку також іноземну літературу, але спочатку досліджуємо, скільки університетів за кордоном користуються певним підручником або скільки наукових асоціацій визнали це джерело надійним. Здається, що навчання стало доступнішим, але, з іншого боку, інформаційна гігієна все ще дуже страждає, тому важливо здійснювати аналіз саме наукової достовірності джерел», — Тетяна, учасниця команди “Мріліт”
Нині на платформі 70 активних користувачів. Бібліотека закрита, доступ до неї мають лише студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Проте команда прагне перетворити платформу на загальнонаціональну, доступну для студентів усіх університетів України. Також уже тривають перемовини з іноземними навчальними закладами щодо обміну професійною літературою.
«Ми віримо у важливість вищої освіти. UPSHIFT став стимулом не зупинятися, і зараз наша команда лише збільшується. Ми маємо глобальну мету — підвищити рівень навчання в університетах України. І наш проєкт — це перша сходинка на цьому шляху», — запевняє Тетяна.