Upshift – Україна

Молодь Черкащини популяризує зелену енергію серед студентів

Як дочка двох учителів, 18-річна Богдана завжди захоплювалася наукою. Тому, коли вона почула про молодіжну інноваційну програму UPSHIFT, яку проводить Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, скористалася можливістю використати свої навички та захоплення з користю. “Я людина, що завжди має мільйон ідей. Давно думала, що варто їх почати реалізовувати. І саме в програмі UPSHIFT побачила […]

Як дочка двох учителів, 18-річна Богдана завжди захоплювалася наукою. Тому, коли вона почула про молодіжну інноваційну програму UPSHIFT, яку проводить Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, скористалася можливістю використати свої навички та захоплення з користю.

“Я людина, що завжди має мільйон ідей. Давно думала, що варто їх почати реалізовувати. І саме в програмі UPSHIFT побачила таку можливість – не просто втілити задумане в життя, а й принести своїм проєктом користь суспільству”, – розповідає 18-річна Богдана. 


Богдана вивчає фізику, математику та інформатику в Уманському державному педагогічному університеті ім. Павла Тичини. Дівчина обʼєдналася в команду “Творці майбутнього” з іншими  студентами Владиславом, Юлією, Дмитром і Владиславом  та подала заявку на участь у програмі. Для молоді UPSHIFT став першим досвідом проєктної діяльності. Тож навчання за методологією програми допомогло студентам покроково розробити ідею власної ініціативи, а згодом з менторською підтримкою і ресурсами від UPSHIFT реалізувати задумане. Команда прагнула допомогти молоді у навчанні під час відключень електроенергії, спричинених обстрілами.

“Для студентів нашого факультету важливо мати безперебійний доступ до інтернету, щоб робити розрахунки та виконувати тести. Також в умовах війни важливо завжди бути на звʼязку з рідними. Тож, коли ноутбук або телефон розряджається на заняттях, потрібно мати можливість зарядити техніку”, – говорить Богдана.

Проєкт “Творців майбутнього” складається з кількох етапів: просвітницька діяльність щодо використання електроенергії і створення зарядних пунктів на базі університету. Також молодь розробила в навчальному закладі систему обміну павербанків. Для цього залучили волонтерів з-поміж спільноти студентів. Щоб отримати павербанк на тимчасове використання,  потрібно заповнити онлайн форму та прийти на зарядну станцію. Там волонтери видають прилади, і так само швидко приймають назад. Наразі такою послугою регулярно користується понад 40 студентів і викладачів.

“Ми ретельно обирали, які саме павербанки будуть найкращими для наших користувачів. Аналізували обʼєм батареї і кількість циклів повного заряджання.  Нам важливо, щоб пристрої довго служили та були надійні в експлуатації”, – ділиться Богдана.

Команда обладнала окреме місце в читацькому залі університету зарядною станцією, а також сонячною панеллю. Усі пристрої повʼязані між собою, зокрема павербанки. Так, молодь демонструє студентам на практиці весь цикл створення та використання електроенергії. Також команда проводить інтерактивні заходи, де розповідає і показує, як встановлювати та користуватися сонячною панеллю, як використовувати її разом із зарядною станцією.

“Ми вирішили обрати мобільну сонячну панель, щоб мати можливість встановлювати її у різних місцях. Також зважали на корпус пристрою, адже не всі здатні витримувати наші кліматичні умови. Коли гарна погода ми виносимо панель на галявину університету”, – розповідає Богдана.

Команда Богдани активно проводить заходи для студентів віком від 18 до 24. Зазвичай, це вебінари, лекції та тренінги, де кожен охочий може представити своє дослідження. З учасниками подій говорять про зелену енергію, використання вичерпних ресурсів і можливості встановлення відновлювальних джерел енергії для власного споживання. Загалом, до проєкту команди “Творці майбутнього” доєдналося близько 300 молодих людей.

Успішна реалізація проєкту надихнула молодь на розширення. Тож команда планує облаштувати зручні зарядні пункти в інших корпусах університету. А також студенти ставлять перед собою глобальну ціль – зробити обмін павербанками доступним для всіх жителів Умані. Молодь розмірковує, де саме створити точки видачі приладів і як налаштувати цю послугу. Головне –  тема зеленої енергії тепер буде частіше обговорюватись серед студентів і жителів міста.

“Наразі людство здебільшого використовує вичерпні джерела енергії. Але вони не вічні, – говорить Богдана. – Тож чим раніше ми забезпечимо себе інструментами для видобутку зеленої енергії, тим легше пристусуємось до майбутніх енергетичних викликів. Ба більше, зелена енергія – це спосіб подбати про нашу екологію і власне, про здоровʼя всіх нас”. 

UPSHIFT – це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Повномасштабна війна спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. Проєкти учасників національної хвилі “Відновлення”, що  реалізуються ГО “СКЦ Задзеркалля” за підтримки ЮНІСЕФ та  уряду Японії, охопили понад 10 тисяч бенефіціарів, зокрема 6 240 дівчат і 4 160 хлопців.