Ксенія, Дарʼя, Катерина, Дмитро та Юлія разом навчаються в одній із черкаських шкіл, разом ходять на гурток, де створюють і програмують роботів. Підлітки часто беруть участь у різних технічних конкурсах і проєктах.
«Ми вже маємо багато інноваційних розробок, які продемонстрували на виставках. Проте ми зрозуміли, що цього недостатньо, що потрібно робити щось масштабніше, впроваджувати винаходи в соціальні проєкти», — розповідає 15-річна Ксенія.
Для цього школярі обʼєдналися в команду «AlterEgo» та подали заявку на участь у програмі UPSHIFT, що реалізується ГО «СКЦ «Задзеркалля» за підтримки ЮНІСЕФ та уряду Японії. Команда пройшла навчання, отримала менторську підтримку та ресурси на реалізацію власного проєкту.
«Кожен повинен мати можливість проявити свій талант. Тому ми вирішили створити фарби для людей з порушеннями зору», — говорить Ксенія.
І команді це вдалося! Школярі закупили пісок, власноруч просіювали та розділяли його на фракції. Потім однакові частинки домішували до певної фарби, ще додаючи кілька інгредієнтів. У такий спосіб команда створила шість кольорів, які люди з порушеннями зору можуть розпізнати на дотик.
«Ми провели першу презентацію наших фарб у спеціалізованій школі для дітей з порушеннями зору. Складно передати ті емоції, які виникають, коли бачиш, як хтось уперше у своєму житті створює малюнок!» — ділиться враженнями Ксенія.
У межах програми UPSHIFT підлітки організували шість заходів (майстеркласи та презентації), у яких узяли участь близько 500 дітей та дорослих. Команда «AlterEgo» наразі готується зареєструвати свій патент. Це необхідно для захисту унікального винаходу молоді та забезпечення ексклюзивних прав на його використання.
UPSHIFT — це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Повномасштабна війна спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 459 команд (2003 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 30 тисяч бенефіціарів.