Upshift – Україна

Молодь на Черкащині очищає водойми та популяризує екоосвіту

15-річна Анастасія переймається наслідками змін клімату та їхнім впливом на довкілля у її рідній громаді на Черкащині. За словами дівчини, багато водойм обміліли та «зацвіли» через спеку та посуху в регіоні. Тож щоб змінити прикру ситуацію, Анастасія разом із однодумцями Сергієм, Андрієм, Ярославою та Дмитром вирішили взяти участь у програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН […]

15-річна Анастасія переймається наслідками змін клімату та їхнім впливом на довкілля у її рідній громаді на Черкащині. За словами дівчини, багато водойм обміліли та «зацвіли» через спеку та посуху в регіоні. Тож щоб змінити прикру ситуацію, Анастасія разом із однодумцями Сергієм, Андрієм, Ярославою та Дмитром вирішили взяти участь у програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Молодь створила команду «Екомора» та доєдналася до національного набору, присвяченого проблематиці WASH. Юнаки й дівчата пройшли навчання, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію власної ініціативи.

«WASH — це про воду, гігієну та санітарію. І це невіддільні та важливі аспекти нашого життя. Без води жоден організм не може жити довго, тому наша команда прагне зменшити масштаби впливу зміни клімату, адже від цього залежить як стан екології, так і здоров’я людини», — пояснює Анастасія.


«Екомора» спрямувала свої зусилля за кількома напрямами. Перший — просвітницька кампанія щодо свідомого ставлення до природних ресурсів. Молодь у співпраці з експертами провела серію заходів, серед яких екологічні уроки, квести, майстеркласи та толоки. На цих зустрічах учасники висаджували рослини, створювали фільтри для води з підручних матеріалів, а також брали участь у різних експериментах.

«У нашому місті вперше проходили такі екологічні заходи. І людям дуже сподобалося. Діти та їхні батьки підходили до нашої команди, давали позитивні відгуки та запитували, коли будуть наступні заходи. Нас підтримали, і від таких теплих слів хочеться робити все більше й більше для своєї громади», — говорить учасник команди 22-річний Сергій.


Наступним етапом проєкту молоді стало очищення ставків у їхньому рідному місті Христинівка та облаштування прибережної зони. Для цього команда разом із жителями громади виготовила з палетів, які використовують у магазинах, вуличні меблі. Нові лави та столи розмістили біля одного зі ставків, де тепер містяни проводять різні заходи та відпочивають. На цьому ж місці апшифтери провели майстерклас з ліплення з глини, змішаної з М-бактеріями. Фігурки, створені учасниками заходу, запустили у ставок, оскільки такі бактерії допомагають очистити водойму та є безпечними для людей.

«Ми мали кілька етапів очищення ставка: М-бактерії, суспензія хлорели та чищення дна від зайвих водоростей. Також прибрали прибережну територію, позбулися амброзії, яка є сильним алергеном», — розповідає Сергій.

До очищення ставка та після команда взяла воду для аналізу. Тож тепер можна буде відстежувати результати діяльності та надалі підтримувати чистоту водойми і прибережної території.

Близько 25 осіб відвідали кожен захід апшифтерів. Надихнувшись позитивними відгуками учасників, молодь планує продовжувати проєкт і проводити різні екологічні події.

«Завдяки UPSHIFT я отримала класний досвід розроблення проєкту. Тепер  знаю, як залучати до ініціативи учасників, як шукати фінансування та працювати в команді. Зазвичай люблю робити все сама. Проте під час реалізації проєкту зрозуміла, як добре, коли можна делегувати виконання різних завдань та у фіналі отримати неймовірний результат», — підсумовує Анастасія.

Команда «Екомора» — учасниця національної хвилі, яку реалізує ГО «СКЦ “Задзеркалля”» за підтримки ЮНІСЕФ та Федерального міністерства економічного співробітництва й розвитку Німеччини через Німецький державний банк розвитку KfW. Проєкти цього набору привертають увагу до діяльності за напрямами WASH (вода, санітарія та гігієна).