Upshift – Україна

Молодь допомагає ВПО адаптуватися у новій громаді

Війна зруйнувала звичне життя мільйонів українців. Після 24 лютого людям довелося тікати з рідних міст до більш безпечних регіонів. Переміщення в межах України або виїзд за кордон має багато викликів: пошук нової роботи, оселі, друзів, а для родин із дітьми постало ще й питання навчання у школі або відвідування дитячого садка. Переїхати довелося родині Владислави […]

Війна зруйнувала звичне життя мільйонів українців. Після 24 лютого людям довелося тікати з рідних міст до більш безпечних регіонів. Переміщення в межах України або виїзд за кордон має багато викликів: пошук нової роботи, оселі, друзів, а для родин із дітьми постало ще й питання навчання у школі або відвідування дитячого садка.

Переїхати довелося родині Владислави Кулініч з Харкова. Рідне місто дівчини щодня потерпає від обстрілів. Декілька років тому Владислава була учасницею програми UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Цьогоріч випускникам програми запропонували створити проєкти, спрямовані на допомогу людям під час війни. Владислава відразу вирішила доєднатися. 

“Я ще не мала ідеї проєкту, та дуже хотіла щось робити. Тож почала збирати команду, написала про програму в різні чати молоді. Люди відгукнулися”, – розповідає 21- річна Владислава. 

Так зʼявився проєкт “Digital calendar”. Більшості учасників команди через війну довелося покинути рідний дім, тому вони добре знають, з якими викликами зіштовхуються внутрішньо переміщені особи та біженці. Команда розробила “Календар можливостей”, щоб допомогти людям краще адаптуватися у незнайомій громаді.

“Це календар для людей, які переїхали в нове місце та не знають, куди можна піти, де знаходяться адміністративні будівлі, школи чи місця для відпочинку. Кожен день розкладу розписаний, а більше інформації про події можна отримати за посиланнями. Також є можливість відстежувати заходи в сусідніх громадах”, — Владислава, 21 рік


Інформація в календарі структурована за трьома напрямками:

  • “Моя нова  громада” (історія, традиції, важливі адмінбудівлі).
  • “Як я можу допомогти громаді?” (волонтерські центри, громадські організації).
  • “Цікаві заходи” (події, навчальні міжнародні програми, обміни та стажування).

Календар має дві версії: друковану та онлайн. У ньому можна знайти інформацію про 8 громад Львівської області. Цей західний регіон України  один із тих, що прийняв найбільше внутрішньо переміщених осіб. 

©ЮНІСЕФ


“У календар ми також додаємо посилання на групи в соцмережах або спільні чати місцевих жителів. Тут часто виставляють новини громади, різні оголошення, наприклад, про пошук роботи”, – розповідає 21-річна Анастасія Нардєд, учасниця команди. 

Команда переконана, що завдяки календарю, ВПО також вдасться знайти нових друзів. Люди зі схожими інтересами відвідуватимуть одні заходи і там зможуть познайомитись. 

“Я сама виїхала і оселилася у новій громаді, в іншій країні, тому проблема, на вирішення якої націлений проєкт, мені знайома. Знаю, що багато молоді зараз не мають достатньо впевненості знайти себе в незнайомому місті, тож я хочу допомогти”,
— 21-річна Анастасія Нардєд, учасниця команди


За даними ООН, в Україні близько 7 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, а ще 7,4 мільйони людей виїхали за кордон. Тому команда “Digital calendar” уже  думає про розширення проєкту на інші області країни, а можливо, і світу. 

“Ми дуже хочемо розвивати проєкт надалі. Наша команда створила календар для Львівської області, але можемо з часом  його доповнювати новими подіями, організаціями. Багато людей переїхали й у інші області України. Згодом календар може стати також міжнародним. Оскільки є багато українців у різних країнах Європи”, – ділиться планами Анастасія.

©ЮНІСЕФ