“Не можна повірити у відсутність рішення проблеми, що турбує тебе роками, через зневіру оточуючих людей”.
Сабіна Бабаєва, 15 років, лідерка проєкту Ambrostopia
Мене звати Сабіна, мені 15. Кілька місяців тому ми з командою вирішили боротися з амброзією – найнебезпечнішим аероалергеном в Україні. Кожного року під час цвітіння амброзії люди, що страждають від алергії, відчувають сльозотечу, свербіж, порушення дихання, кашель, інколи поліноз – це реакція організму на пилок рослин, здатний викликати алергічний дерматит і бронхіальну астму.
Про те, як амброзія впливає на здоров’я людини, я знаю з особистого досвіду. З самого дитинства в період цвітіння цієї рослини моє життя перетворюється на справжнє випробування: проявляються алергічні симптоми, починається кон’юнктивіт і сильний нежить. А заняття фізкультурою на початку навчального року стають для мене неможливими через велику кількість амброзії на шкільному подвір’ї.
Своїм проєктом ми з командою, в першу чергу, хочемо допомогти людям в нашому рідному місті Куп’янську Харківської області. Провівши невеличке дослідження серед його жителів, ми дізналися: 73 людини зі 100 опитаних впевнені, що проєкт потрібен місту. Адже вони або мають рідних і друзів, схильних до алергічних симптомів, або самі страждають від цвітіння амброзії.
Для нашої команди проблема полінозу набуває особистого значення, адже кожен хоча б раз помічав прояви алергії, а дехто був вимушений перетворити алгоритми їх придушення на процес, що повторюється роками. І це стає причиною нашої дійсно високої мотивації вирішити проблему полінозу у власному місті.
Ідея виникла під час участі у програмі для молоді UPSHIFT. В процесі брейнштормів ми визначили проблему, яка дійсно турбує людей, що живуть навколо нас. Через тижні підготовки ми з друзями, Андрієм і Кариною, створили AmbroSTOPia – проєкт, натхненний щирим бажанням допомогти жителям міста відчути себе вільними, дихаючи літнім повітрям.
Хоча повністю викоренити амброзію майже неможливо, боротьба з нею може запобігти виникненню або посиленню алергії у людей, які раніше не були схильні до неї. Як же ефективно боротися з амброзією? Це досить проста, але кропітка робота. Її потрібно виривати з корінням і заміщувати іншими видами культурних рослин із сильною кореневою системою. Це допомагає зменшити чисельність амброзії і концентрацію її пилку в повітрі.
Тому наша команда обрала 3 основні напрямки роботи: проведення еко-толок, впровадження інформаційної кампанії і продаж крафтових пакетиків із насінням багаторічних рослин, що не дають прорости пилку амброзії.
Саме толоки допомогли нам позбутися амброзії у найбільш людних місцях і засадити території газоном і квітами. Нам вдалося долучити близько 100 волонтерів, співпрацюючи з місцевими організаціями і школами. Разом ми очистили 500 квадратних метрів землі від амброзії.
Зараз ми мріємо побудувати справжній бренд “Ambrostopia”, який би став популярним в Україні, надаючи людям конкретне рішення проблеми. Саме тому ми працювали із дизайнерами і поліграфічними агенціями, аби створити пакетики із “Диво-насінням”. На звороті конвертиків надрукована інструкція, як висівати підібрані нами рослини, а також посилання на наші соцмережі для того, щоб кожен міг познайомитися із діяльністю “Ambrostopia”, дізнатися більше про поліноз і отримати лайфхаки по боротьбі з алергічними симптомами у період цвітіння амброзії.
Під час планування інформаційної кампанії і роботою над просуванням ідеї, ми подорожували до іншого міста, щоб записати ідеальне відео для промо у соцмережах, шукали вільні студії, писали сценарії, об’єднали купу людей навколо нашої мети, і навіть створили власного супергероя Ambrostopman, який має врятувати світ від амброзії. І, здається, в нього виходить:)
***
Сабіна Бабаєва, 15 років, з Куп’янська Харківської області. Лідерка проєкту Ambrostopia, що був створений в межах інноваційної програми для молоді UPSHIFT Україна за підтримки ЮНІСЕФ.
Глобальна інноваційна програма UPSHIFT впроваджується ЮНІСЕФ у 23 країнах світу, щоб навчити молодь навичкам 21 століття та поширювати знання про соціальні інновації. Участь у програмі передбачає роботу з менторами та фінансову підтримку для молодіжних ініціатив, що направлені на вирішення проблем молоді та пошук інноваційних рішень для їхніх громад.