Богдана, Ірина та дві Маргарити — студентки педагогічної академії в Харкові. Вони вже мають досвід роботи з дітьми: хтось викладає у школі, а хтось волонтерить, організовуючи заходи для юних українців. Восени дівчата дізналися про національну хвилю програми UPSHIFT від ЮНІСЕФ, присвячену підтримці та розвитку інклюзії в Україні.
«У нашій роботі ми часто зустрічаємо дітей із різними особливими освітніми потребами. І коли бачимо, що хтось не отримує необхідної уваги чи підтримки, це не може залишати нас байдужими. Тож, дізнавшись про програму, яка підтримує розвиток інклюзії, ми подумали: “Це наш шанс! Ми можемо створити власний проєкт і допомогти іншим”», — ділиться 17-річна Маргарита.
Студентки сформували команду «Разом до майбутнього», пройшли навчання в межах програми UPSHIFT, отримали менторську підтримку та ресурси для реалізації власної ініціативи. Вони прагнули підвищити рівень знань асистентів дітей з особливими освітніми потребами в Харківській громаді.
Асистент/-ка дитини — це фахівець/-чиня, який/яка надає всебічну підтримку дітям з особливими освітніми потребами (ООП). Його/її роль полягає не лише в допомозі в навчанні, а й у сприянні соціалізації, розвитку навичок самостійності, комунікації та інтеграції дитини в суспільство. В Україні родини, які виховують дітей з ООП, можуть звернутися до соціальних служб, де їм допоможуть знайти такого/-ку фахівця/-чиню.
«Цільова аудиторія нашого проєкту — це асистенти, які вже працюють із дітьми та прагнуть вдосконалити свої навички, а також ті, хто лише починає цікавитися цією сферою і планує як волонтер підтримувати дітей з ООП. Важливою групою також є рідні та близькі дитини з особливими освітніми потребами, які хочуть глибше розуміти її потреби та надавати необхідну допомогу», — розповідає учасниця команди 22-річна Ірина.
Студентки створили онлайн-курс, який складається з трьох модулів і містить детальну інформацію про роль асистента дитини з ООП, методи та інструменти для роботи, а також потенційні виклики. Навчання зосереджене на підтримці дітей, що мають порушення мовлення, опорно-рухового апарату та дрібної моторики. Апшифтерки виклали теоретичні матеріали, а також записали практичні відеоуроки, у яких розповідають, як правильно виконувати вправи з різними дидактичними матеріалами (балансиром, масажним килимком і мʼячиками). До розробки курсу команда залучила спеціалістів, які мають відповідну освіту та досвід у роботі з дітьми з ООП.
«Головна мета нашого проєкту — популяризувати професію асистента дитини та надати базові навички для цієї роботи. Але не менш важливо показати, що діти з ООП — такі ж, як і всі інші. Вони можуть потребувати більше часу для засвоєння інформації, додаткової уваги чи занять, і це абсолютно нормально. Головне — індивідуальний підхід та активне залучення цих дітей до життя суспільства», — пояснює Ірина.
Додатково команда провела п’ять онлайн-заходів, на яких поділилася головними аспектами підтримки дітей з ООП. На кожен такий тренінг вдалося залучити понад 40 бенефіціарів, здебільшого це студенти педагогічних університетів і вчителі. Надалі апшифтери планують розширювати свій курс, додавати нові модулі, а також організовувати тренінги офлайн, коли безпекова ситуація у Харкові покращиться.
Команда “Разом до майбутнього” – учасниця національної хвилі, яку реалізує ГО «СКЦ “Задзеркалля”» за підтримки ЮНІСЕФ та Федерального міністерства економічного співробітництва й розвитку Німеччини через Німецький державний банк розвитку KfW. Проєкти цього набору спрямовані на розвиток інклюзії в Україні, просування рівних можливостей та впровадження важливих змін у громадах.