Upshift – Україна

Херсонські підлітки перетворили укриття на центр підтримки та творчості

До початку повномасштабної війни Анастасія мала активне підліткове життя в Херсоні — ходила до школи, створювала іграшки з вовни на гуртку та проводила вільний час з друзями. Та тепер і навчання, і дозвілля школярки проходять удома, адже багато друзів виїхали з міста, гуртки не працюють, а гуляти надворі небезпечно. «Мій звичайний день — це прокинулася, […]

До початку повномасштабної війни Анастасія мала активне підліткове життя в Херсоні — ходила до школи, створювала іграшки з вовни на гуртку та проводила вільний час з друзями. Та тепер і навчання, і дозвілля школярки проходять удома, адже багато друзів виїхали з міста, гуртки не працюють, а гуляти надворі небезпечно.

«Мій звичайний день — це прокинулася, поснідала та сіла за онлайн-навчання. Далі ігри або малювання в гаджеті. Загалом проводжу в телефоні чи комп’ютері весь свій час», — зізнається 16-річна Анастасія.

Дівчина мала потребу в живому спілкуванні з однолітками, тож вирішила діяти: знайшла однодумців у своїй школі та спонукала їх створити команду «Соняхи надії». Разом підлітки взяли участь у програмі UPSHIFT від ЮНІСЕФ Україна, у межах якої пройшли навчання, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію власного проєкту.

«Я давно хотіла отримати досвід командної роботи. На UPSHIFT це вдалося. Дуже цікаво разом обговорювати тему та шукати розвʼязання проблеми. Я також навчилася не квапитися, робити все поступово, етап за етапом», — розповідає Анастасія.

Команда «Соняхи надії» перетворила укриття в Херсоні на яскравий центр для активностей молоді. Кінопокази, ігри та творчі майстеркласи дають змогу його відвідувачам відпочити, розважитися та розвинути свої таланти. Особливу увагу команда приділяла арттерапії, яка допомагала молодим людям виразити свої емоції та подолати стрес. Цей простір став справжнім осередком спілкування та підтримки для молоді міста.

«Ми отримали багато позитивних відгуків. Дехто писав, що відчув себе, ніби знову в кінотеатрі. І це чудово, адже наразі молодь не має можливості піти в кіно у Херсоні, бо кінотеатр зруйнований. Навіть зайти в кафе може бути небезпечно. Тож ми створили місце, де кожен міг почуватися в безпеці, вільно проводити час, як колись», — ділиться досвідом Анастасія.

Близько 150 відвідувачів віком 13–18 років знайшли у просторі «Соняхи надії» підтримку та можливість відволіктися від повсякденних турбот. Попри тимчасові труднощі, пов’язані з ремонтом укриття, команда планує продовжувати свою важливу роботу — створювати безпечний простір для молоді.

«Найцінніше, що дав мені проєкт, — це люди. Тепер я маю кілька нових друзів, з якими можу проводити вільний час. Крім того, завдяки UPSHIFT я отримала можливість вдосконалити себе та набути нового досвіду, який точно знадобиться в дорослому житті. Коли випадає такий шанс, не варто його втрачати, адже це чудова можливість для розвитку», — підсумовує Анастасія.

UPSHIFT — це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Повномасштабна війна спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 459 команд (2003 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 30 тисяч бенефіціарів.