Катерина, Валерія, Олександр і Мирослава навчаються у Хмельницькому професійному ліцеї. Тут здобувають освіту майбутні кухарі, живописці, зварники, слюсарі, швачки та менеджери у сфері готельного обслуговування. Молодь розповідає, що чимало студентів обирають фах під тиском батьків, тож під час навчання часто стикаються з проблемами самореалізації.
За словами студентки ліцею 17-річної Катерини, це також пов’язано зі сприйняттям у суспільстві робітничих професій: «Професії, які ми здобуваємо в навчальному закладі, вважають непрестижними. Зараз модно бути есемемником чи айтішником, а якщо ти кухар чи зварник, то одразу ставлення інше. Через це багато студентів після навчання не знають, куди рухатися далі, і просто йдуть працювати офіціантами чи баристами».

Катерина з однодумцями вирішила розвʼязати цю проблему та підсилити впевненість студентів щодо майбутнього. Для цього молодь узяла участь у програмі UPSHIFT і згодом реалізувала проєкт «Profi Hub». Оскільки члени команди є представниками учнівського самоврядування, то на його базі вирішили заснувати карʼєрний відділ для надання профільної підтримки учням. Апшифтери окремо прописали цей підрозділ у статуті органу самоврядування, визначили його структуру, ролі його членів та зони відповідальності — це стало важливим кроком для забезпечення сталості проєкту та уможливило його продовження. Також команда облаштувала окремий простір, де студенти можуть ознайомитися з професіями, скористатися профільними книгами та іграми.
«”Profi Hub” — це простір, де можна не лише працювати в команді чи навчатися, а й краще зрозуміти себе та свої професійні інтереси. Тут проходять воркшопи, презентації, зустрічі зі спеціалістами — усе те, що допомагає побудувати плани на майбутнє», — говорить учасниця команди 17-річна Валерія.
У створеному просторі команді вже вдалося провести серію заходів за участі карʼєрного консультанта, який допомагав молоді складати резюме та підготуватися до співбесід. Також апшифтери організували зустрічі студентів з випускниками їхнього ліцею, яким вдалося розпочати власний бізнес. Гості ділилися набутим досвідом і розповідали про шляхи розвитку та перспективи роботи за спеціальністю.
«Спочатку мені здавалося, що це буде нудно — просто історії про чужий успіх. Але один зі спікерів щиро поділився, що сам не знав, чим хоче займатися, і лише з часом прийшов до власної справи. Було цікаво почути, що шлях до реалізації — це не щось надзвичайне, а просто послідовні кроки. Після зустрічі з’явилося відчуття, що все можливо, якщо не зупинятися після першої помилки», — ділиться учасниця зустрічі студентка Дарʼя.

Актуальним питанням для студентів є обовʼязкове проходження практики, під час якої вони мають отримати досвід роботи на підприємстві за спеціальністю. Часто молоді важко знайти виробництво, де будуть гарні умови, нормований графік і належна оплата праці. Апшифтерам вдалося вплинути на цю ситуацію в межах свого проєкту. Команда організувала для студентів ознайомчі екскурсії до місцевого швейного підприємства. Після цього адміністрація ліцею уклала договір про співпрацю з цим виробництвом, тож тепер учні можуть проходити там практику.
«Для багатьох було дуже цікаво побачити роботу підприємства зсередини, особливо якщо це їхній фах. Дехто був навіть трохи шокований: швейне підприємство уявлялося підвалом без вікон, де працівники сидять за старими машинками. А тут — світлий простір, сучасне обладнання, все організовано й комфортно. Це справило сильне враження, і зараз дехто з учасників проходить практику саме на цьому підприємстві», — розповідає Катерина.

Проєкт «Profi Hub» — приклад успішної співпраці студентів та адміністрації навчального закладу. Завдяки участі викладача Єгора Мазуренка в реалізації проєкту молодь отримала постійну підтримку та надійного наставника, завжди готового долучитися до будь-якої справи: від закупівель до створення візуалу. Саме завдяки взаємодовірі та спільному баченню команді вдалося не просто втілити ідею, а й інтегрувати її в життя ліцею — створити умови, за яких проєкт матиме продовження. Ідеї UPSHIFT стали частиною освітнього процесу, а підходи — інструментарієм викладачів. Наразі проєкту вдалося підтримати 120 студентів ліцею.
«Усі мої очікування справдилися один в один, навіть більше: від нових знайомств до великого досвіду керівника, організатора та того, хто має втримувати всю команду разом, навіть коли хтось хоче “зійти з корабля”. Я побачив ще більшу іскру дорослості в команді вже за місяць. Не кожен здобувач освіти в області володіє такими знаннями, які тепер матимуть учасники нашої команди — з реалізації грандіозних проєктів і контролю над великими ресурсами», — розповідає викладач Хмельницького професійного ліцею Єгор Мазуренко.
