Upshift – Україна

Майбутні медики з Івано-Франківська вчать громадян як рятувати життя

У рамках програми UPSHIFT від ЮНІСЕФ, молода команда створила настільну медичну гру. Так, в ігровій формі українці зможуть дізнатися, як надавати першу допомогу. Зранку 24 лютого українці прокинулися під звуки сирен і від дзвінків рідних. Почалася війна. Невизначеність і страх “паралізували” мільйони жителів країни. Проте, Юлія Філяк з одногрупниками того ранку приїхала до однієї з […]

У рамках програми UPSHIFT від ЮНІСЕФ, молода команда створила настільну медичну гру. Так, в ігровій формі українці зможуть дізнатися, як надавати першу допомогу.

Зранку 24 лютого українці прокинулися під звуки сирен і від дзвінків рідних. Почалася війна. Невизначеність і страх “паралізували” мільйони жителів країни.

Проте, Юлія Філяк з одногрупниками того ранку приїхала до однієї з Івано-Франківських лікарень, щоб складати запланований на той день іспит. Медики-інтерни були напоготові – можливо, доведеться рятувати життя. Ніхто не знав, як саме розгортатиметься війна, скільки та де буде поранених, але відчуття обовʼязку побороло страх.

Тоді масштабні вибухи оминули Івано-Франківськ. Та майбутні медики зі своїм викладачем вирішили працювати “на випередження” – навчити цивільних надавати першу медичну допомогу в умовах війни. Так виник проєкт “Вишкіл”, де викладач професор Вадим Сулима читає лекцію, а медики-інструктори проводять практичне заняття. Такими тренерами стали й самі учасники команди “Вишкіл”: 23-річна Юля Філяк, 24-річна Діана Жовнірович та 20-річна Христина Гафійчук. 

“Ми завжди ставимо мету: людина, яка прийшла до нас на вишкіл, як мінімум спробувала хоча б два рази одну практичну навичку. Аби людина все відпрацювала та надалі не запанікувала, якщо станеться певна ситуація” – розповідає Христина Гафійчук, одна з учасниць команди.

Перший вишкіл провели вже на наступний день після початку війни. Відтоді такі тренінги стали регулярними. Їх проводять в Івано-Франківську та  області. Загалом, через вишкіл пройшли понад 2 тисячі людей.

Однак, незабаром кількість учнів зросте. Молодь створила спеціальну медичну гру та отримала кошти для її друку та розповсюдження завдяки участі у молодіжній програмі UPSHIFT, яка впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) фінансування компанії Umicore.

Гра настільна, навчально-розважальна. Головна мета – врятувати якомога більше пацієнтів і вижити самому. Додатком до гри йдуть відео, на яких медики-інструктори показують, як надавати першу допомогу.

Планують створити цілу серію таких ігор. Зокрема для дітей, аби вони мали змогу грати та водночас вчитися. Окрім того, команда вже розпочала адаптувати свої “Вишколи” для юних громадян. Планують проводити тренінги в навчальних закладах.

“Ми розуміємо, що кожна людина повинна знати, що робити в екстреній ситуації, незалежно від того,  дорослий це чи дитина” – каже Христина.

“Класно, що UPSHIFT дає поштовх і фінансування для молоді, аби ті могли розвиватися такі проєкти” – Юлія Філяк, одна з учасниць команди.

Дівчата не бояться ставити перед собою великі цілі та вже мають глобальну мрію – створити тренінг-центр. Місце, куди зможуть приходити люди на лекції, а також на практичні заняття.

“Ми віримо, що ця війна закінчиться, а такий тренінг-центр буде жити й надалі. Бо можемо тренувати медиків і студентів. Це було б класно” – розповідає Юлія.