Upshift – Україна

Майбутні медики з Кропивницького вчать надавати першу домедичну допомогу

Учасники програми UPSHIFT створили тренінг-центр, де всіх охочих навчають рятувати життя. 16-річна Марія з дитинства мріяла пов’язати майбутнє з медициною. Повномасштабна війна тільки посилила бажання дівчини допомагати людям, тож вона вступила до медичного коледжу у Кропивницькому. Тут Марія знайшла однодумців — 17-річного Олександра, 19-річну Ангеліну, 17-річного Владислава та 16-річну Валерію. Молоді люди прагнуть стати лікарями […]

Учасники програми UPSHIFT створили тренінг-центр, де всіх охочих навчають рятувати життя.

© ЮНІСЕФ

16-річна Марія з дитинства мріяла пов’язати майбутнє з медициною. Повномасштабна війна тільки посилила бажання дівчини допомагати людям, тож вона вступила до медичного коледжу у Кропивницькому. Тут Марія знайшла однодумців — 17-річного Олександра, 19-річну Ангеліну, 17-річного Владислава та 16-річну Валерію. Молоді люди прагнуть стати лікарями в майбутньому та підтримують інших уже зараз.

«Ми бачимо велику проблему в тому, що багато людей не знають основ  надання домедичної допомоги. Це важливо і в мирний час, а під час війни просто необхідно», — розповідає Олександр.

Молодь хотіла покращити знання і навички населення щодо надання першої домедичної допомоги та шукала можливості, як це зробити. Коли друзі дізналися про програму UPSHIFT, то без вагань подали заявку на участь у ній. У UPSHIFT майбутні медики пройшли навчання з проєктного менеджменту, отримали менторську підтримку та спільно розробили план-ідею проєкту, а згодом ще й отримали ресурси на його реалізацію.

© ЮНІСЕФ
Апшифтер тренується робити масаж серця на манекені. Поряд стоїть лікарка, що “контролює” процес

«Я не очікувала, що програма буде настільки масштабною, — зізнається Марія. — Дуже радію, що потрапила у велику сім’ю UPSHIFT. Тут я отримала великий досвід і нові знайомства. А найважливіше — це можливості, які надає UPSHIFT для власних проєктів учасників».

Команда створила тренінговий центр MedHub на базі коледжу. Простір оснастили всім необхідним для практичних занять: манекенами, турнікетами, джгутами, повітроводами та іншим медичним обладнанням. Оскільки самі апшифтери ще тільки навчаються на лікарів, проводити тренінги запросили досвідчених медиків, яким молодь допомагає. Відвідати таке заняття може кожен охочий віком від 14 років. 

«На наших тренінгах учасники вчаться накладати турнікети і в такий спосіб зупиняти критичну кровотечу, тампонувати рани, вкладати людину в стабільне бокове положення, тобто звільняти її дихальні шляхи. А ще учасників навчають робити серцево-легеневу реанімацію», — пояснює Марія.

Загалом команді MedHub вдалося організувати 15 тренінгів, які відвідали понад сотня учасників. Однак на цьому молодь зупинятися не планує. Окрім занять у просторі, апшифтери організовують виїзні навчання. Наприклад, невдовзі проведуть тренінг для вчителів однієї зі шкіл поблизу Кропивницького. Молоді люди прагнуть масштабувати проєкт на область, оскільки у віддалених містечках і селах часто немає лікарень, а швидким потрібен певний час, щоб доїхати. У таких випадках базові знання про те, як надати першу домедичну допомогу, справді можуть врятувати життя. 

«Я вважаю, що наш проєкт доволі успішний. Це засвідчують і відгуки наших відвідувачів», — говорить Марія. А Олександр доповнює: «Наприклад, вчора тренінг закінчився оплесками. Тобто людям дуже сподобалося. Про це пишуть і на сторінках у наших соцмережах. Люди прагнуть знати більше, бо їм це справді потрібно».

Війна в Україні у 2022 році спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 115 команд (464 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 27 тисяч бенефіціарів.