Учасники програми UPSHIFT розробили проєкти, щоб підтримати дітей, підлітків і молодь
Програма UPSHIFT прийшла на Львівщину у квітні 2023 року. За цей період 155 молодих людей, а саме 45 хлопців і 110 дівчат, відвідали серію навчальних тренінгів, де за допомогою досвідчених менторів/ок працювали над розробкою власних проєктів, досліджували обрану проблему, вивчали цільову аудиторію, генерували ідеї та тестували прототипи своїх рішень. У результаті команди отримали ресурси для реалізації власних ініціатив. Загалом, апшифтерам вдалося втілити 35 проєктів, спрямованих на підтримку дітей і молоді, їх розвиток й освіту, а також культуру, екологію і ментальне здоровʼя.
“Молодь має багато енергії”
На програму 16-річна Анна прийшла з командою друзів, що прагнули активізувати молодь і створити комʼюніті небайдужих однодумців. Апшифтери організували серію тренінгів та воркшопів на теми: самопрезентація, командоутворення, комунікації, маркетинг, самодисципліна та фінансова грамотність.
“Неформальне навчання – це про актуальну освіту. Воно дає такі навички, які ти можеш використовувати вже зараз, а також у професійному житті. Цей метод навчання наразі імпонує підліткам і молоді, вони класно засвоюють матеріал, набувають навички в теоретично-практичній формі”, – розповідає Анна, учасниця команди.
Учасниками проєкту стала молодь віком від 14 до 17 років, а спікерами – успішні підприємці Львівщини, психологи та експерти у сфері бізнесу. Також команда провела заняття з великого тенісу, квартирник і розпис футболок. Апшифтери переконані, що такий різнобічний розвиток підштовхне молодь до нових звершень.
“Зараз у молодих людей багато енергії і її потрібно направляти в правильне русло, – вважає Анна. – Ми спонукаємо їх ставати засновниками, створювати нові можливості для розвитку як свого, так і оточення”.
“Кожна людина може впливати на свою громаду”
Оксана, Вікторія, Андрій, Анна та Іван – студенти-географи з Львівського національного університету ім. І. Франка. І в UPSHIFT вони прийшли, щоб розділити свою пристрасть з іншими, а саме – залучити молодь до розвитку міста. Для цього команда організувала дводенний освітній захід для молоді віком від 16 до 25 років, де детально розповідали про урбаністику.
“Ми хочемо донести, що кожна молода людина, навіть не маючи інструментів чи навичок, може впливати на свою громаду. Вона має не боятися висловлювати свою думку, цікавитися містом і впливати на нього. Наш головне послання – не бути пасивним в цій сфері й ми показуємо своїм прикладом, що це можливо”, – розповідає 19-річна Оксана, учасниця команди.
У межах заходу, молодь дізналася, що таке урбаністика, як впливати на міські процеси та дослідили природоорієнтовані рішення в місті. Також для учасників провели екскурсію одним із районів Львова. По завершенню заходу, молодь мала змогу практично доєднатися до змін у місті. Разом з апшифтерами учасники створили мінігород у модульному містечку для внутрішньо переміщених осіб.
“Ми з нуля робили грядочки, збивали, лакували, – згадує Оксана. – Потім висадили там різні корисні рослини такі, як базилік, кріп – усе, що потрібно було людям. До нас також долучилися мешканці самого модульного містечка, навіть діти прибігали. І це стало хорошим прикладом для наших учасників, що варто лише почати, а інші люди приєднаються”.
“Дитячі усмішки дуже мотивують”
Команда “Волонтери щастя” прийшла на програму з метою підтримати дітей і підлітків, а також залучити їх до життя громади. Для цього апшифтери провели серію заходів: майстер-класи з плетіння браслетів і виготовлення листівок, перегляд мультфільмів і квести.
До проєкту залучили дітей віком від 10 до 13 років, а також підлітків, зокрема внутрішньо переміщених. Окрім розваг, вони мали можливість долучитися до облагородження міста – висаджували квіти поблизу дитячої бібліотеки. А також для підлітків команда організувала лекцію з психологом на тему щастя та самореалізації.
“Іскорка в очах дітей, їхні усмішки дуже мотивують. Вони активні, постійно генерують ідеї, мають бажання чимось займатися. І це допомагає “горіти” мені. Коли бачу щасливих людей, одразу на душі стає краще”, – ділиться 20-річна Одана, учасниця команди.
“Ми подорожували в гори”
Оксана, Оленка, Анна та Наталія студентки одного з університетів Львова. Навчання, робота, активне соціальне життя, пандемія та війна вплинули на ментальне та фізичне здоровʼя дівчат. І коли вони дослідити своє середовище, то зрозуміли, що ця проблема близька більшості молодим людям. Тож, у межах програми UPSHIFT, команда організувала триденний ретрит для студентів у горах. Трансфер, житло, харчування, дозвілля – продумали все до деталей.
“У нашій програмі була йога, арт-терапія, медитація, виготовлення свічок і звукова терапія з етно інструментами, – згадує 20-річна Оксана, учасниця команди. – Також ми мандрували горами, водночас кожен з учасників мав вільний час для відновлення”.
Апшифтерки запросили до співпраці експертів: психологиню та спеціаліста з йоги. Участь у ретриті взяло 20 студентів, віком від 18 до 22 років. Команда переконана, такий відпочинок допоміг кожному відновитись як ментально, так і фізично.
Програму UPSHIFT на Львівщині реалізовує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), за підтримки Уряду Німеччини через німецький державний банк розвитку KfW. За півроку діяльності програми в регіоні понад 4 тисячі бенефіціарів отримали підтримку від учасників програми UPSHIFT.