Upshift – Україна

Молодь на сході України відновлює ліс після пожежі

Попіл замість дерев Старшокласниця Софія з Сєвєродонецька добре пам’ятає, як минулого літа вона три дні не могла вийти на вулицю. За вікнами її будинку стояв густий смог від пожеж, а на околиці міста було видно стіну вогню, що наступала від хвойного лісу до житлових будинків. «Це було дуже тривожно. Багато людей постраждало, багато хто залишився […]

Попіл замість дерев

Старшокласниця Софія з Сєвєродонецька добре пам’ятає, як минулого літа вона три дні не могла вийти на вулицю. За вікнами її будинку стояв густий смог від пожеж, а на околиці міста було видно стіну вогню, що наступала від хвойного лісу до житлових будинків.

«Це було дуже тривожно. Багато людей постраждало, багато хто залишився без житла. І велика частина наших хвойних лісів просто згоріла вщент», – згадує 16-річна Софія Іоніна масштабне лихо, що знищило кілька тисяч гектарів лісу.

Того літа Софія ще не думала про те, щоб стати екоактивісткою і боротися з наслідками лісових пожеж у своєму місті. Під час лиха дівчина передусім хвилювалася за старшого брата. Він як рятувальник брав участь у гасінні пожеж недалеко від лінії зіткнення на сході України, де можлива детонація вибухонебезпечних предметів ускладнює ситуацію.

©UNICEF

«Робота брата тоді надихнула мене. Мені хотілося теж взяти участь в якомусь проєкті, щоб допомогти місту», – говорить старшокласниця. Така можливість у Софії з’явилась трохи пізніше завдяки програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ING Bank, що допомагає молоді отримувати навички 21 століття.

Дерево життя

Коли восени пожежі знову охопили ліси та населені пункти навколо Сєвєродонецька, Софія не змогла залишатися осторонь. Дівчина, як і багато її друзів, почала допомагати постраждалим від пожеж. Підлітки збирали для них матеріальну допомогу і речі першої потреби.

«У жінки, що працює кухарем у нашій школі, згорів будинок. Вона має трьох дітей. І ми всією школою намагалися їй допомогти», – розповідає Софія про свій перший волонтерський досвід.

Десятки сімей залишилися без житла. І деякі з них в перші дні лиха ночували в будівлі школи, де вчиться Софія.

Взимку викладачка біології запропонувала дівчині й її однокласницям взяти участь у відборі на програму UPSHIFT. Ідея проєкту виникла відразу — відновити вигорілі ліси.

Так три 16-річні школярки з Сєвєродонецька, Софія Іоніна, Олена Іванцова і Дарина Познякова, об’єдналися у команду UPSHIFT «Дерево життя». Разом дівчата часто грають в волейбол, але крім спорту їх об’єднала також спільна мрія – вони хочуть зробити своє місто зеленим і екологічним, а посадку саджанців — модною.

“Основна ідея нашого проєкту – це відновлення лісу, що постраждав внаслідок пожеж. Ми всі зі школи знаємо, що ліс – це легені будь-якої території. І ми хочемо повернути нашому місту можливість дихати на повні груди”, – каже Софія, стоячи біла маленьких перших саджанців сосен, що вона посадила власноруч.

Паростки надії

У липні пожежі на Луганщині забрали життя 5 людей, з опіками до лікарні потрапили 25 осіб, 16 з них — діти. У жовтні загинули 11 осіб, постраждали – 19, в тому числі 3 рятувальники.

«На жаль, є такі втрати від пожеж, які вже не повернеш. Все, що ми можемо — почати відновлювати дерева, як у лісі, так і в місті», – каже Софія.

Проєкт «Дерево життя» націлений на озеленення міста у двох напрямках. І дівчата вже організовували два успішні суботники. На одному вони висадили хвойні дерева на пошкоджених пожежею територіях лісу навколо міста. А на другому – провели акцію у міському парку, висадивши 30 саджанці квітучих дерев.

©UNICEF

«У лісі ми висадили понад тисячу хвойних саджанців. Мені допомогли мої однокласники, вчителі, а дерева нам надало місцеве лісництво. А також на гроші від ЮНІСЕФ ми закупили саджанці декоративної яблуні», – розповідає Софія, додаючи, що кілька десятків волонтерів відгукнулись на її прохання про допомогу на суботниках. 

Яблуні, висаджені біля центральної площі Сєвєродонецька вже випустили перші ніжні бутони. Цей маленький успіх надихнув команду дівчат розвивати свій проєкт і надалі.

“Мені дуже приємно, що зараз я гуляю повз красиві дерева, відчуваю їх запах. Нам заважала погода, доводилось відкладати суботник кілька разів. А потім було непросто зробити навколо яблунь міцну дерев’яну рамку, що їх підтримує. Ми працювали по кілька людей над одним деревом. Але воно того вартувало”, – згадує дівчина труднощі, через які їй довелось пройти, щоб побачити рожеве цвітіння нових дерев. 

UPSHIFT виділив команді понад 20 тис грн на закупівлю дерев і на створення сувенірної продукції, яка буде сприяти популяризації проєкту.

За оцінками фахівців лісового господарства, необхідно 5 років на те, щоб відновити лісові масиви Луганщини. Але Софія й її подруги налаштовані оптимістично: «Якщо кожна сім’я в місті купить саджанець і посадить дерево, то наше місто стане зеленим. А у кожної сім’ї з’явиться свій символ, своє дерево. Я би дуже хотіла, щоб наш приклад надихнув інших людей у місті продовжити нашу справу. Щоб вона жила не один рік, як і наші дерева».