Учасники програми UPSHIFT створили проєкт для психологічного розвантаження юних українців
Ксенія з дитинства любила доглядати меншу сестричку та сусідських дітей у рідному селищі на Житомирщині. Коли дівчина подорослішала, вирішила повʼязати свою професію з підтримкою і розвитком юних українців. У 2021 році Ксенія вступила у Житомирський державний університет імені Івана Франка, де наразі продовжує вивчати логопедію.
“Цей контакт, коли дитина тебе любить, це щось неймовірне! Діти вміють по-особливому показувати свою прихильність і виражати емоції. Тому до них завжди хочеться йти, адже знаєш, що тобі точно будуть раді”, – розповідає 23-річна Ксенія, учасниця команди.
Повномасштабна війна негативно вплинула на ментальне здоровʼя дітей по всій Україні. Навіть у відносно безпечному Житомирі, доводиться часто чути звуки сирен, а інколи й вибухів. Ксенія прагнула підтримати та відволікти дітей від впливу війни. Тож запропонувала одногрупницям Марії і Олесі взяти участь у програмі UPSHIFT, що реалізовує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Спільно дівчата створили команду “Spark in you”, пройшли навчання за методологією програми, отримали менторську підтримку та ресурси для втілення власної ініціативи.
“Спочатку ми не мали чіткої ідеї для проєкту, – згадує Ксенія. – Але точно знали, що він має бути повʼязаним з дітьми, оскільки, наша команда розуміє, як контактувати з такою аудиторію. Ба більше, ми знаємо, які є наразі проблеми в місті та в країні у цьому напрямку й бачимо шляхи їх вирішення”.
Команда Ксенії організувала серію заходів для дітей віком до 12 років. Учасники могли взяти участь у арт-терапії або різноманітних майстер-класах, серед яких: малювання на воді, виготовлення фігурок з паперу, розпис екоторбинок, висадження мікрозелені тощо. Загалом, 24 активності протягом літа цього року. У творчості діти звільняли емоції та захоплювались цікавими активностями. На одному з майстер-класів учасники малювали власний безпечний простір, а на іншому – створювали собі друга-помічника з фетру.
“Головне завдання наших заходів – психологічно розвантажити дітей, зняти стрес і покращити їх настрій, – розповідає Ксенія. – Тут вони могли відпочити та переключитись на творчу діяльність. Також це новий досвід, враження й емоції. Коли вони роблять щось вперше, то дуже радіють”.
Апшифтери стали партнерами дитячої точки “Спільно” від ЮНІСЕФ. Саме у цьому просторі команда проводила свої заходи. Така локація – прекрасне місцем, щоб об’єднати дітей та познайомити їх один з одним. Загалом, близько сотні дітей взяли участь у подіях команди. І на цьому, запевняють дівчата, не планують зупинятися.
“Ми хочемо продовжувати наш проєкт і поза межами програми UPSHIFT, надалі проводити майстер-класи та арт-терапії. Також плануємо залучити до співпраці різних спеціалістів: психологів, майстрів з викладання мистецтва та інших студентів-освітян”, – ділиться планами Ксенія.
Війна в Україні у 2022 році спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 115 команд (464 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 27 тисяч бенефіціарів.