Ільяс і Айша — друзі, яких об’єднало прагнення допомагати людям і волонтерство. Війна забрала в них дім ще у 2014 році: Айша була змушена залишити рідний Донецьк, а Ільяс — Кримський півострів. Молоді люди добре знають, як це — брати лише найнеобхідніше й залишати вдома цінні речі, важливі для всієї родини.
«Коли люди тікають, передусім вони думають про безпеку, про те, як вижити. Тому питання збереження культури відходить на другий план. Я розумію це, бо коли ми родиною виїжджали з Донецька, взяли з собою тільки декілька речей. Сподівалися, що це ненадовго, що незабаром повернемося», — ділиться пережитим 25-річна Айша, учасниця команди “Невідомі”.
Нині друзі живуть в Одесі і є активними членами громадських організацій. Коли випала нагода взяти участь у програмі UPSHIFT від ЮНІСЕФ, Ільяс і Айша без вагань долучилися. Хоча спочатку були в різних командах, згодом об’єдналися задля втілення спільного проєкту — популяризації кримськотатарської культури. Завдяки програмі, підтримці менторів і ресурсам молоді люди отримали все необхідне для реалізації своєї ініціативи.
«Ми об’єдналися, щоб привернути увагу до культури корінних народів України, зокрема кримських татар. Хоча я не є кримською татаркою, але розумію важливість цього питання й рада, що знайшла однодумців», — розповідає Айша.
«Як кримський татарин, я вважаю важливим, щоб інші більше дізнавалися про нашу культуру, щоб знали, що в нас є своя мова, традиції, унікальні орнаменти. Хочу, щоб люди мали можливість досліджувати, черпати натхнення та, можливо, навіть переймати щось із нашої спадщини», — говорить 24-річний Ільяс, учасник команди “Адалет”.
Молоді люди створили проєкт «Тиждень кримськотатарської культури», присвячений знайомству з багатою історією, видатними особистостями та традиціями цього народу. Його учасники зустрілися з експертом, який розповів про досягнення видатних кримських татар, узяли участь в екскурсії до громадської організації, де побачили, як проходять заняття з вивчення кримськотатарської мови. Особливий інтерес у них викликав майстерклас із приготування чебуреків, після якого всі мали можливість скуштувати традиційні страви — чебуреки, пахлаву і плов.
У завершальний день проєкту відбувся показ сучасного одягу з елементами кримськотатарського традиційного вбрання. Айша сама розробила дизайн кожної моделі повсякденного та спортивного одягу з орнаментами. Так команда прагнула показати, як елементи культури можуть органічно доповнювати щоденний стиль.
«Це була дуже кропітка робота. Орнаменти кримськотатарської культури занесені до списку спадщини ЮНЕСКО, тож їх використання вимагає ретельного дослідження. Ми створили 33 моделі одягу, глибоко вивчаючи символіку та традиції. Було важливо зрозуміти кожен елемент, щоб уникнути помилок — наприклад, деякі візерунки не можна розміщувати нижче пояса. Врахування таких нюансів є надзвичайно важливим», — розповідає Айша.
Загалом Тиждень кримськотатарської культури відвідали близько 250 гостей. На цьому молоді люди не планують зупинятися та вже готуються презентувати колекцію одягу в інших містах України. Апшифтери розповідають, що їхній проєкт також має потенціал для створення бізнесу, що популяризуватиме кримськотатарську культуру. Тож молодь шукає шляхи реалізації своїх ідей у підприємництві.
Команди Айші та Ільяса — учасники мультинаціональної хвилі UPSHIFT, яку реалізує ГО «Потрібні тут» за підтримки ЮНІСЕФ Україна та уряду Бельгії. Проєкти цього набору створювали представники різних національностей — молодь, яка прагнула познайомити свої громади з культурою власних народів.
«Це дійсно круто, що в Одесі молодь реалізувала проєкти, які представляють ромів, поляків, кримських татар, інші національності. Восени можна було відвідати заходи, присвячені різним культурам. І я дуже вдячний програмі UPSHIFT за це, що дає можливість перетворити ідею в реальний проєкт», — говорить Ільяс.