Три молодіжні проекти з Маріуполя були створені учасниками молодіжної інноваційної програми UPSHIFT.
«Зелений щит»
Привіт! Ми – студенти Маріупольського механіко-металургійного коледжу. Микита й Данило – майбутні електрики, Олена та Ліза – майбутні диспетчери залізної дороги, нам всім по 18 років.
Наш коледж знаходиться поряд із металургійним заводом «Азовсталь». Іноді під час лекцій нам достатньо важко сконцентруватися через шум від дороги навпроти. Тим не менш, з цим шумом можна боротися, створивши природній бар’єр у вигляді зелених насаджень. Саме так виникла наша ідея проекту «Зелений щит».
Мета нашого проекту полягає в тому, щоб висадити дерева та захистити будівлю коледжу від шуму та пилу з дороги. Гілки та листя дерев розсіюють, а іноді поглинають звуки. Хвойні рослини знижують рівень шуму набагато краще, ніж листяні. Саме тому ми вирішили висаджувати хвойні дерева та кущі.
Так ми почали працювати над розробкою нашого проекту. Потім ми подалися на програму UPSHIFT та отримали грант від ЮНІСЕФ та Європейського Союзу для втілення своєї ідеї у життя.
У здійсненні нашого проекту нам допомогла місцева влада Маріуполя: Зеленбуд допоміг розробити дизайнерський проект та визначити місця для висадки дерев; Азалія-Нова допомогла із висадкою та надала рекомендації по догляду за рослинами.
В результаті ми створили хвойну алею, що веде до «східних» прохідних заводу «Азовсталь». Але найголовніше те, що спільними зусиллями ми допомагаємо покращити екологію у нашому рідному місті.
Тут варто сортувати
Ми, Максим (20 років) та Давид (19 років), – студенти другого курсу Донецького державного університету управління. Через конфлікт на Сході, ми були змушені переїхати у Маріуполь. Фактично з перших днів у цьому місті ми помітили проблеми з екологією.
Екологія – це не тільки про викиди заводів, рівень СО2 в атмосфері та знищення екосистем. Це в тому числі й про побутові звички, екологічну свідомість та культуру людей. І однією з проблем міста є й відсутність у жителів культури сортування побутових відходів.
Із цих спостережень народився проект «ТутВартоСортувати». Ідея проекту полягає в тому, щоб забезпечити університети та інші заклади освіти міста контейнерами для збору вторинної сировини: скла, пластику та паперу. Акцент на навчальних закладах зроблений тому, що саме в них перебуває найбільша кількість молоді, яку можна і потрібно виховувати екологічно свідомим поколінням.
їКоли ми дізналися про прийом заявок на програму UPSHIFT, то подали наш проект й отримали грант від ЮНІСЕФ та ЄС. Тепер ми встановлюємо контейнери для сортування, а також розповсюджуємо інформацію про те, як правильно сортувати відходи. Для цього ми запустили Telegram-канал, де надаємо всю потрібну інформацію.
Окрім того, ми заручилися підтримкою Зеленої Ради Маріуполя та вже встигли провести в рідному університеті презентацію проекту і запросити спікера для проведення екологічного воркшопу.
Ми впевнені, що цей проект стане своєрідним стартом для поширення культури сортування відходів не лише в навчальних закладах, але й в адміністративних будівлях, торгівельних центрах, парках та скверах і, врешті решт, в оселях мешканців, яким не байдуже, де вони живуть, чим дихають та якими вулицями ходять.
Екологічний моніторинг з «ЕкоЛаб»
Чи ви колись задумувалися над тим, які елементи містяться у ґрунті чи воді? Ми, 16-річні Соломія, Сергій, Катерина й Олександра, створили «ЕкоЛаб» – лабораторію з екологічного моніторингу, що піклується про екологію нашого міста Маріуполя та всього світу в цілому.
Наша ідея знайшла підтримку в проекті UPSHIFT і ми отримали фінансування від ЮНІСЕФ та ЄС для того, щоб розширити свою діяльність.
Можливість аналізувати стан ґрунту, води, продуктів харчування та навіть повітря робить наш проект унікальним. Завдяки проведеним аналізам та розумінню ситуації ми отримуємо перевагу, що дозволяє нам співпрацювати з іншими молодіжними організаціями. Наша лабораторія відкриває нові можливості для досліджень та підтримання чистоти в атмосфері. Крім того, робота над проектом допомагає нам розвивати навички спілкування з різними групами людей.
«ЕкоЛаб» надає наукову площадку для майбутніх вчених, а також може допомагати іншим організаціям, що займаються питаннями навколишнього середовища, аналізувати рівень забрудненості повітря, підвищувати рівень обізнаності про цю проблему та пропонувати можливі рішення.
Природа розвивається так само швидко як і людство, а «ЕкоЛаб» виступає посередником між ними двома, щоб допомогти природі розвиватися.
Ці молодіжні проекти з Маріуполя були створені учасниками молодіжної інноваційної програми UPSHIFT та отримали фінансування від ЮНІСЕФ та Європейського Союзу. Програма UPSHIFT надає молоді навички та ресурси, щоб визначати проблеми своїх громад та пропонувати інноваційні рішення цих проблем. UPSHIFT розвиває життєстійкість молодих людей, а їхні громади отримують переваги від рішень, що пропонує молодь. Учасники проходять тренінги із планування, командної роботи та розвитку підприємницьких навичок, а також отримують гранти на реалізацію своїх ідей та тривалу підтримку від наставників.