Upshift – Україна

Молодіжні проєкти роблять Київ доступнішим для всіх

Дарина родом з Первомайська, що на Миколаївщині. З дитинства дівчина на власні очі бачила, з якими викликами стикаються люди з інвалідністю: дідусь Дарини пересувався на кріслі колісному і в невеликому місті мав обмежені можливості для дозвілля чи бодай закриття побутових потреб. «Дідусь навчився ходити будинком, хоча це також було складно. Проте поїхати на мій виступ […]

Дарина родом з Первомайська, що на Миколаївщині. З дитинства дівчина на власні очі бачила, з якими викликами стикаються люди з інвалідністю: дідусь Дарини пересувався на кріслі колісному і в невеликому місті мав обмежені можливості для дозвілля чи бодай закриття побутових потреб.

«Дідусь навчився ходити будинком, хоча це також було складно. Проте поїхати на мій виступ у музичній школі або на випускний він не міг. Місто не адаптоване для пересування на кріслі колісному, багато барʼєрів», — розповідає 21-річна Дарина. 

Зараз дівчина проживає в Києві і працює журналісткою. Разом із колегами Анастасією, Софією, Олександром і Лізою Дарина реалізовує проєкт «Inclusio» у межах програми UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Молодь пройшла навчання, отримала менторську підтримку та ресурси на впровадження власної ініціативи. Завдяки цьому команда створила проєкт, який розповідає про доступні місця у столиці. 

«Інклюзія — це не лише для людей з інвалідністю. Це стосується всіх нас. У різні періоди нашого життя ми всі маломобільні. Наприклад, батькам з дитячим візком також часто незручно пересуватися містом. Чи навіть якщо їдеш на самокаті, дорога закінчується, а далі лише підземний перехід без пологих пандусів», — пояснює Дарина.


Команда створила медіа, яке робить огляди розважальних та навчальних закладів Києва, оцінюючи їхню доступність. Наразі молодь уже зняла 14 відео й опублікувала їх у соціальних мережах. Апшифтери й надалі планують поповнювати цей перелік і водночас мотивувати бізнеси робити свої заклади комфортними для кожного і кожної. Для цього команда створила наліпку-відзнаку, яка складається з чотирьох елементів, кожен з яких символізує доступність для різних груп: для осіб, що користуються кріслом колісним, для людей з порушеннями зору, слуху, а також для тих, хто має ментальні порушення.

«У такий спосіб ми хочемо спонукати заклади, які отримали не всі частини наліпки, покращувати свої послуги. Наприклад, продублювати меню шрифтом Брайля або навчити персонал принаймні на базовому рівні спілкуватися жестовою мовою», — розповідає Дарина. 

Також команда організувала заходи, на які запросила консультантів з безбарʼєрності. На цих зустрічах спікери розповідали про коректну термінологію у спілкуванні з людьми з інвалідністю, а також про власний досвід відвідування різних закладів. Загалом учасниками проєкту “Inclusio” стали 70 людей. Апшифтери планують створити громадську організацію і надалі розвивати своє медіа про доступність та інклюзію.

«Проєкт “Inclusio” — це можливість для мене не лише порушити важливе суспільне питання, а й реалізуватися як журналістка. Це також спосіб поділитися інформацією, якої свого часу не отримав мій дідусь. Особливо зараз, під час війни, коли питання безбар’єрності стає критично важливим, я маю шанс показати людям доступні та безпечні місця. Дивіться, тут ви можете комфортно провести час — як із друзями, так і наодинці», — розповідає Дарина. 

UPSHIFT — це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Повномасштабна війна спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 459 команд (2003 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 30 тисяч бенефіціарів.