Олександра, Іван і Юлія родом з містечка Снігурівка на Миколаївщині. Через активні бойові дії, що точилися на початку повномасштабної війни, багато жителів громади були змушені покинути власні домівки. Лише через вісім місяців ситуація стабілізувалася, та місто досі не відновило повноцінне життя.
«Молодь поступово повертається до Снігурівки, проте в них тут немає місця для дозвілля. Школи та університети працюють онлайн. Спортивні секції та гуртки наче відновили роботу, але це вже зовсім не той рівень активності, що був до війни. А ми хочемо освітніх заходів, які допоможуть розвивати певні навички», — говорить 20-річна Олександра.
Дівчина разом з друзями вирішила розвʼязати цю проблему та підтримати місцеву молодь. Тож вони створили команду «СМС» («Служба Молоді Снігурівщини») і взяли участь у програмі UPSHIFT від ЮНІСЕФ в Україні. Друзі пройшли навчання, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію власного проєкту.
«Це був наш перший досвід такого навчання й роботи над проєктом. Нам усе пояснювали поетапно, тож ми чітко розуміли, що і як робити. В нас також була менторка із сусіднього селища, яка добре знала нашу місцевість та актуальні проблеми в ній. Вона скеровувала команду, підтримувала та дуже допомагала», — згадує Олександра.
Під час реалізації проєкту команда заручилася підтримкою міської адміністрації, і апшифтерам виділили приміщення для створення молодіжного центру. Вдень молоді люди навчалися дистанційно в університеті, а ввечері робили ремонт у просторі. Після його облаштування почали організовувати заходи для психологічного розвантаження та розвитку молоді. Це були мінілекції про українські народні ремесла, арттерапія, воркшопи, на яких учасники створювали писанки, браслети з бісеру та свічки з вощини. Також проводили кіновечори з переглядом українських фільмів, що допомагало відпочити та відволіктися. Загалом проєкт обʼєднав близько 200 молодих людей.
«Ми прагнули допомогти молоді в місті соціалізуватися і вже бачимо результати. Багато відвідувачів нашого простору знайшли тут друзів. Під час майстеркласів вони відпочивали, створюючи щось власноруч, а в такій розслабленій атмосфері легко спілкувалися. Вони часто казали, що під час цих зустрічей відчувають себе частиною спільноти, де можна спокійно розмовляти, обговорювати різні теми й хоча б на деякий час забути про все, що відбувається навколо», — ділиться Олександра.
На цьому команда вирішила не зупинятися та заснувала громадську організацію «Активна молодь Снігурівщини». До неї увійшли як апшифтери, так і активні відвідувачі простору. Молоді вже вдалося написати кілька грантових заявок і отримати підтримку від різних організацій. У межах цієї діяльності вони провели серію тренінгів з надання першої домедичної допомоги, медіаграмотності та створення контенту.
«Наша ГО орієнтується на потреби молоді. Тож ми проводимо дослідження та опитування, щоб краще її розуміти. У планах маємо облаштування парку в місті, а також розвиток спорту. Наразі на етапі реалізації проєкт, у межах якого ми проводимо освітні тренінги й артетаріпію. Намагаємося закрити всі потреби молоді. Знаю, що це буде не швидко, але крок за кроком ми наближаємося до цієї мети», — зазначає Олександра.
Апшифтери та члени спільноти також адвокатують потреби та права молоді у громаді. Влітку цього року вони увійшли до складу Молодіжної ради Снігурівщини й активно співпрацюють з місцевою владою для розвитку молодіжної політики в регіоні.
З жовтня 2023 року по грудень 2024-го програмі UPSHIFT вдалося реалізувати 11 наборів на півдні України. Понад 550 молодих людей працювали над важливими суспільними проєктами у своїх громадах Миколаївської, Херсонської та Одеської областей. У результаті їхньої роботи було підтримано понад 25 тисяч бенефіціарів, реалізовано 117 проєктів. Програму UPSHIFT на півдні України впроваджує громадська організація «Потрібні тут» за підтримки ЮНІСЕФ в Україні та уряду Бельгії.