Upshift – Україна

Інноваційна програма для молоді UPSHIFT

Це глобальна програма Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), що реалізується у понад 40 країнах. Вона надає молоді й підліткам навички 21 століття та ресурси, щоб визначити проблеми своїх громад та запропонувати інноваційні рішення цих проблем.

Інноваційна програма для молоді UPSHIFT

UPSHIFT поєднує провідні підходи до розвитку молоді й успішний досвід приватного сектору через людиноорієнтований дизайн (Human Centered Design)

Щоб зрозуміти концепцію людиноорієнтованого дизайну, передусім потрібно бути переконаним, що будь-яка проблема, навіть нездоланна на перший погляд, така як бідність, гендерна нерівність, якість питної води, має свої шляхи вирішення. Також варто розуміти, що ключову роль у пошуку рішень для будь-якої проблеми відіграють саме ті люди, які щодня з нею стикаються.

Людиноорієнтований дизайн дає можливість людям, які прагнуть вирішувати проблеми і щось змінювати на краще, залучати до своїх проєктів тих, для кого вони ці проєкти роблять. Лише так можна дійсно зрозуміти реальні потреби людей, генерувати безліч ідей та розробляти інноваційні рішення, які здатні задовольнити ці потреби.

Як відбувається UPSHIFT?

Усе починається з того, що молодіжні команди визначають актуальну проблему своєї громади, міста, школи тощо, яку вони хочуть вирішити. Але яку б проблему команди не вибрали, вони проходять такі основні етапи:
Робота команд починається з того, що вони обирають проблему, яку хочуть вирішити та подаються з нею на відкритий набір у своєму регіоні. Необов’язково мати рішення цієї проблеми – достатньо її просто сформулювати.
Загальна тривалість програми - 3-4 місяці, які охоплюють період подачі та розгляду заявок, 3 дні навчального буткемпу та близько 3-х місяців – безпосередньо роботи над реалізацією розробленого проєкту.
За результатами конкурсного відбору вібідрані команди беруть участь у навчальній програмі, під час якої створюють власні проєктні ідеї, проводять пітчинг цих ідей та отримують змогу залучити фінасування на втілення своїх ідей.
Під час навчання та втілення проєкту кожну команду супроводжує ментор-фасилітатор. Усі ментори-фасилітатори попередньо проходять відбір та навчання методології UPSHIFT.
Важливо, що на вході UPSHIFT не працює з готовими рішеннями, адже вся програма побудована таким чином, щоб молоді люди навчились крок за кроком проходити шлях від “ми бачимо проблему” до “у нас є рішення”, при цьому велика увага приділяється креативності та пошуку нестандартних рішень.

Яку б проблему не вибрали, команди проходять три етапи:

Натхнення та дослідження
Генерація ідей
Впровадження
Протягом всіх цих етапів важливо ставити себе на місце людей або громад, для яких проєкт призначається, а також розуміти, як використати свої знання у розробці нового рішення, і випробувати свої ідеї, перш ніж випустити їх у світ.

UPSHIFT має 5 фокусів уваги

Одна з основних цілей UPSHIFT - це надихнути молодих людей, підвищити їхню спроможність та підготувати до викликів сучасного життя.

1. Компетентності

У процесі проходження програми учасники вчаться:

  • Створювати команду, шукати партнерів, залучати людей, цінувати внесок кожного, надавати зворотний зв’язок та виражати вдячність;
  • креативно підходити до вирішення проблем, бачити багатоваріантність можливих рішень;
  • розвивати самозарадність і впевненість у власних силах, адекватно оцінювати власні можливості;
  • формулювати, доносити та адвокувати свої ідеї для ширшої аудиторії;
  • чути та розуміти кінцевих бенефіціарів та партнерів;
  • підприємливості, фінансовій грамотності та управлінню проєктами;
  • критично мислити та проявляти свою громадянську позицію тощо.

2. Світогляд

Програма UPSHIFT структурована таким чином, щоб допомогти учасникам опанувати та інтегрувати 8 принципів людиноорієнтованого дизайну: дій, твори впевнено, проявляй емпатію та інтерес до інших, довіряй процесу, спокійно сприймай невизначеність, вір в краще, змінюй, змінюй, змінюй та вчися на помилках.

3. Дослідження себе та своїх сил

Велику увагу UPSHIFT приділяє розвитку рефлексивного мислення і допомагає учасникам усвідомити свої сильні сторони, та як ці якості та вміння можна використати і в програмі, і в майбутньому.

4. Історія успіху

Для того, щоб повірити в себе і у свої сили, молодим людям важливо отримати хоч один успішний досвід, на який можна спертися. І програма UPSHIFT  створює таку можливість. Переживши досвід роботи в команді, в безпечному середовищі учасники зможуть відтворювати подібний досвід у майбутньому.

5. Спільнота

Пройшовши програму, учасник стає частиною величезної спільноти, яку об’єднує світогляд, цінності та прагнення змінити світ на краще. Розуміння, що можна звернутись до менторів та інших учасників дає відчуття колосальної підтримки та сили.