Upshift – Україна

Ромська молодь відкриває нові можливості для дітей громади

Учасники програми UPSHIFT проводять заняття для школярів на Закарпатті Для 17-річного Аладара його батько є взірцем для наслідування. Завдяки йому хлопець з дитинства знайомий із громадським життям Ужгорода. А згодом і сам приєднався до активної діяльності спільноти — очолив молодіжний рух у ромській громаді. Зараз Аладар навчається в університеті та підтримує наймолодших представників національної меншини. […]

Учасники програми UPSHIFT проводять заняття для школярів на Закарпатті

Для 17-річного Аладара його батько є взірцем для наслідування. Завдяки йому хлопець з дитинства знайомий із громадським життям Ужгорода. А згодом і сам приєднався до активної діяльності спільноти — очолив молодіжний рух у ромській громаді. Зараз Аладар навчається в університеті та підтримує наймолодших представників національної меншини.

Хлопець прагне підвищити рівень освіченості серед ромських дітей. Тому разом із друзями — Камілою, Артемом і Давидом — вирішив узяти участь у програмі UPSHIFT від ЮНІСЕФ. Команда пройшла навчання, отримала менторську підтримку та ресурси на реалізацію власного проєкту.

«В Ужгороді є дві сегреговані школи, куди ходять лише ромські діти. Але не всім вдається щось вивчити, — розповідає Аладар. — Вдома батьки часто цікавляться лише тим, чи дитина щось їла. Ми не можемо говорити про якісну освіту, коли соціальний стан родин такий низький».

Команда апшифтерів створила проєкт, щоб полегшити навчання для ромських дітей. Молодь проводить для 6-12-річних школярів додаткові заняття, де навчають абетки, лічби, а ще розвивають за допомогою різних ігор. Аладар розповідає, що їхня команда пояснює увесь матеріал дітям ромською, тому їм потім легше адаптуватися у школі, де викладають лише українською. Апшифтери закривають і інші потреби школярів — роздають необхідне канцелярське приладдя та іграшки.

«Ми також заохочуємо дітей до співпраці. Наприклад, школярі, що вже мають певні знання, на наших уроках допомагають іншим. Ми бачимо, як за кілька занять вони вже роблять успіхи: починають добре рахувати, додавати і віднімати, та запамʼятовують алфавіт»

Ще одна важлива частина діяльності молоді — це зустрічі з батьками дітей. Під час таких заходів команда розповідає про важливість освіти, а також про можливості, які відкриваються після закінчення школи та університету. Аладар говорить, що багато ромських школярів навіть бояться мріяти про професію поліціянта, актора чи пожежника. Діти не знають, що можуть обрати будь-яку сферу та досягнути в ній успіху. Саме тому бесіди з батьками надважливі для розвитку молодшого покоління, вважають апшифтери.

«Ми розповідали дітям, які існують професії, — згадує Аладар. — Тоді вони почали говорити, ким хочуть стати: хтось — співаком, хтось — художником, але не має інструментів для цього. Тож ми закупили альбоми, фарби та провели заняття з малювання для всіх дітей».

Свій проєкт молодь реалізовує в компактних поселеннях ромів в Ужгороді. На кожне заняття приходять від 30 до 40 дітей. Загалом вдалося провести близько десяти таких заходів. І на цьому апшифтери не зупиняються. Члени команди розповідають, що продовжать проводити заходи для дітей, а також організовуватимуть події для підлітків і молоді.

«Молодь сьогодні — це рушій змін у ромській громаді. Можливо, саме їй вдасться змінити цю негативну тенденцію в освіті. Звісно, якщо самі батьки не вміють писати та читати, то важко навчити цього дитину. Але ми прагнемо діалогу й більших можливостей для ромських дітей»

Війна в Україні, що триває з 2022 року, спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За цей рік понад 450 команд (близько 2000 молодих людей віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти.

Програма UPSHIFT у Закарпатській області  реалізується  ГО «Простір молоді»,  за підтримки ЮНІСЕФ та уряду Норвегії.