Підлітки з Краматорська вирішили допомогти дітям з інвалідністю та переселенцям соціалізуватись серед однолітків. Для цього вони відкрили Центр емоційного розвантаження при ліцеї, де самі ж навчаються. Центр з промовистою назвою “Emoji” став місцем, де кожен знайде підтримку, друзів та можливості для розвитку й творчості.
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1388-768x1158-1-679x1024.jpg)
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1389-1-768x1085-1-725x1024.jpg)
Ідея створити такий Центр для дітей з інклюзією і ВПО у сімох підлітків виникла небезпідставно. Більшість учасників команди – переселенці з Донецька та області. А ліцей, де вони вчаться, – один з небагатьох навчальних закладів у Краматорську, в якому чимало учнів з інвалідністю та переселенців.
“Спілкуючись з однолітками ми помітили бар’єр, через який вони не сприймають цих дітей як рівних. Мова йде не про агресію, а про необізнаність, страх нашкодити та нерозуміння, – розповідає команда. – Ми живемо в одному суспільстві, навчаємось разом, і бачимо проблеми цих дітей кожного дня. До того ж більшість членів нашої команди й самі є ВПО. І ми не з чуток знаємо, як важко адаптуватись в чужому місті та комфортно себе почувати серед однолітків. Створення Центру емоційного розвантаження має допомогти різним дітям соціалізуватись та вчитись жити разом”.
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1382-1536x1024-1-1024x683.jpg)
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1384-1-1536x1024-1-1024x683.jpg)
Катя, учасниця команди “Emoji”, ділиться історією про хлопчика на ім’я Стас, який навчається в їхньому ліцеї. Стасік, як називає його сама Катя, має аутизм. Він не може розмовляти, але висловлює свої почуття по-іншому – обіймами, наприклад. І з цього приводу у Каті з її однокласником була велика сварка. “Він обурювався, чому Стасік до нього підходить, чіпає його. Казав, що такі діти не повинні навчатися в школі. Зрозуміло, що подібна поведінка викликана від незнання, як з такими дітками спілкуватись. Мабуть, саме тому потрібен наш Центр”.
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/DSC_6306-1-1536x987-1-1024x658.jpg)
Ця подія ілюструє, чому команда задумалась над проблемою інклюзії та того, як її вирішити. Катя розповідає, що коли думали над тим, як вирішити проблему, одразу подумали про створення гончарної майстерні. А коли команда поспілкувалась зі шкільним психологом, то дізналась про вплив арт-терапії на людину. Тому розширили ідею проєкту до відкриття цілого Центру емоційного розвантаження.
Центр “Emoji” має три кімнати. У кожної своє призначення:
- “Гараж” – яскраво розмальована кімната створена для спілкування, проведення ігор, малювання, перегляду фільмів, тренінгів, тематичних вечорів та занять з психологом.
- “Арт-кімната” зроблена в стилі творчості української художниці Марії Примаченко. Тут діти ліплять з пластиліну, малюють та відвідують арт-терапевтичні майстер-класи.
- “Гончарна майстерня” має на меті емоційне розвантаження через створення гончарних виробів.
Команда “Emoji” хоче, аби заняття та час, проведені в Центрі, допомогли дітям адаптуватись в нових умовах, зняти напругу та просто гарно провести час в колі однолітків.
“Коли дорослішаєш, то замислюєшся над тим, що хочеш щось значити у цьому світі та вносити свої зміни у ньому на краще. Коли дізнались про UPSHIFT, то зібрали команду та подали заявку. – ділиться спогадами Катя. – Якщо бути чесними, ми в сімох не завжди товаришували, а скоріш, навпаки, мали не кращу думку щодо один одного. Але так сталось, що нас об’єднала спільна проблема та бажання вирішити її”.
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1442-768x1365-1-576x1024.jpg)
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1444-768x1365-1-576x1024.jpg)
Зараз в Центрі емоційного розвантаження програма тренінгів та майстер-класів розписана на кілька місяців. Зробити подарунок мамі на 8 березня, обговорити як скласти екзамен та ЗНО без стресу, пройти тренінг з арт-терапії на тему сорому, обговорити з однолітками, чому помилятися нормально, або розвантажитись за допомогою гончарства – все це можна зробити в Центрі. Для того, щоб потрапити сюди, потрібно звернутися до команди через соціальні мережі.
В Центрі вже пройшли перші заняття. Емоджери, так себе називає команда, розповідають, що до Центру приходили діти з інклюзією. “Особливо гарно у них виходить ліпити з глини. Коли ми вперше сіли за гончарне коло, було дуже важко, а у них виходить просто та швидко. Проте діти ще трохи соромляться. Для того, щоб встановити з ними контакт, потрібен час”.
Усі заняття в Центрі проводить команда, допомагають їм учителі. У школі багато психологів/нь, також команда запросила спеціалістку з гончарного мистецтва. Вони й будуть проводити з дітьми майстер-класи та тренінги.
![](https://upshiftukraine.org/wp-content/uploads/2023/04/IMG_1378-1536x1252-1-1024x835.jpg)
Команда планує монетизувати свій проєкт. Вироби, що будуть виготовлятися, підлітки хочуть продавати на шкільних ярмарках. За ці кошти будуть купляти нові матеріали, аби заняття в Центрі не припинялись. Також є пожертви. А в майбутньому планують проводити платні майстер-класи.
Проєкт створено за підтримки уряду Японії та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)