Upshift – Україна

«Це була моя велика мрія»: шлях від учасниці UPSHIFT до менторки програми

У програму UPSHIFT від ЮНІСЕФ 20-річна Марія прийшла у грудні 2023 року разом із однодумцями, яких обʼєднала любов до тварин. За пів року участі у проєкті команді вдалося закупити переноски для евакуації чотирилапих із небезпечних регіонів, зібрати набори з кормом і ліками та побудувати додаткові вольєри в одному із притулків Кропивницького, а головне —   знайти […]

У програму UPSHIFT від ЮНІСЕФ 20-річна Марія прийшла у грудні 2023 року разом із однодумцями, яких обʼєднала любов до тварин. За пів року участі у проєкті команді вдалося закупити переноски для евакуації чотирилапих із небезпечних регіонів, зібрати набори з кормом і ліками та побудувати додаткові вольєри в одному із притулків Кропивницького, а головне —   знайти новий дім для кількох тварин. 

© ЮНІСЕФ
Марія під час буткемпу

«Бути апшифтеркою — неймовірно цікавий досвід для мене. Я навчилася більше дослухатися до інших, налагоджувати сталу співпрацю з людьми та швидко реагувати на будь-які виклики. Думаю, що наш проєкт з’явився тоді, коли він справді був потрібний нам і нашій громаді», — розповідає Марія.

У одному наборі на програму зазвичай 10 груп, і кожна має власного ментора, який підтримує та спрямовує молодь. Як говорить Марія, «це той, хто підхопить, коли вже падаєш». Наставники проходять навчання за методологією UPSHIFT на основі підходу Human Centered Design (дизайн, орієнтований на людину) та допомагають своїм командам знайти рішення для розвʼязання проблем у своїх громадах. Марію так вразила робота менторів, що дівчина вирішала також спробувати себе в цій ролі. 

«UPSHIFT має свою магію. І саме за нею, а також за новими знаннями я вирішила піти вдруге. Це була моя велика мрія, — зізнається дівчина. — Після закінчення власного проєкту мені дуже не вистачало UPSHIFT». 


Учасники UPSHIFT спочатку проходять чотириденне навчання — буткемп. У цей період молоді люди досліджують проблему або запит, із яким прийшли на програму, а потім уже створюють план її розв’язання — проєкт. Разом із ними цей шлях проходить і їхній ментор.

«Я дуже хвилювалася перед першою зустріччю з командою. Це нові враження, особливо спільний буткемп. Ніби я уже й проходила це, але в ролі ментора все інакше — більше відповідальності. Важко передати відчуття, коли бачиш результат чотирьох днів навчання та те, як учасники горять проєктом. Тоді ти розумієш, яка крута ідея розроблена», — розповідає дівчина.

Найбільшим викликом для Марії була зміна ролі у програмі. Адже тепер вона не могла запропонувати власні ідеї чи рішення. А ще Марія була наймолодшою серед наставників на Кіровоградщині. Тож хвилювалася, чи вдасться знайти підхід до молоді. В один момент, говорить дівчина, взагалі думала, що команда розформується: «У них був важкий етап — складання випускних іспитів. Я тоді хвилювалася, чи вони взагалі підуть у реалізацію, чи будуть проводити заходи. Але ми часто збиралися в зумі. І після всіх іспитів вдалося намітити план проєкту. Тож зараз команда вже почала організовувати перші заходи. Я ними дуже пишаюся».

© ЮНІСЕФ
Марія з іншими учасницями команди у притулку

Команда Марії прагне більше розповідати на загал про волонтерський рух на Кіровоградщині. Молодь навчає людей SMM, відео- та фотомайстерності, щоб згодом вони допомагали волонтерським організаціям висвітлювати свою діяльність. А менторка підтримує їх на цьому шляху та знайомить із іншими командами для майбутніх колаборацій. Марія прагне більше співпрацювати з молоддю. Тож, якщо буде змога стати менторкою для ще однієї команди, з радістю спробує. 

«На мою думку, UPSHIFT — дуже важлива програма, особливо для молоді під час війни, — говорить Марія. — Вона дає можливість розвиватися та трішки відволіктися від того, що відбувається довкола. А також допомагає подолати невпевненість у собі і страх. UPSHIFT навчила мене не боятися помилок і невизначеності, підтримувати навіть найшаленіші ідеї. І того, що дуже важливо вірити».
© ЮНІСЕФ
Марія у ролі менторки на буткемпі разом зі своєю командою. На фото Марія тримає талісман команди – іграшку Гуся