Upshift – Україна

Учасники програми UPSHIFT створили сонячну зарядну станцію і проводять лекції про шляхи заощадження енергії

Повномасштабна війна в Україні спричинила серйозну кризу в енергосистемі країни восени та взимку минулого року. Через масові ракетні обстріли мільйони українців залишалися без світла та тепла годинами, а інколи й по кілька діб. Такий досвід змусив молодь замислитися над тим, що можна вдіяти в разі відключень електроенергії, якщо ситуація повториться і цього року. «Нам потрібно […]

Повномасштабна війна в Україні спричинила серйозну кризу в енергосистемі країни восени та взимку минулого року. Через масові ракетні обстріли мільйони українців залишалися без світла та тепла годинами, а інколи й по кілька діб. Такий досвід змусив молодь замислитися над тим, що можна вдіяти в разі відключень електроенергії, якщо ситуація повториться і цього року.

«Нам потрібно навчитися економити електроенергію, навіть коли ми отримуємо її безперебійно. По-перше, це впливає на наше майбутнє життя, адже паливні ресурси вичерпні. А по-друге, це питання екології. Оскільки вироблення енергії спричиняє багато викидів у навколишнє середовище», — переконує 16-річна Богдана.

Дівчина з Івано-Франківщини, зараз навчається у фізико-математичному ліцеї. Разом із однодумцями — Олександрою, Василем і Олександром — Богдана шукала спосіб впливати на життя громади у сфері споживання електроенергії. Для цього молоді люди взяли участь у програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Команда пройшла навчання, отримала менторську підтримку та ресурси для реалізації власної ініціативи. 

Апшифтери проводять лекції для підлітків віком 14-18 років. Заняття, на яких учасникам пропонують знайти рішення енергетичних викликів, проходять в ігровій формі. Наприклад, слухачам потрібно було скласти з конструктора систему постачання електрики, і вони створювали вітряки, гідростанції тощо. Також апшифтери проводять екскурсії науковим музеєм в Івано-Франківську. Учасникам демонструють, як закони фізики та перетворення енергії працюють на практиці.

Не лише словом, а й ділом апшифтери доводять, що енергію можна добувати без шкоди для екології. Молодь самостійно створила сонячну зарядну станцію. Прилад демонструють під час лекцій і розповідають, як його сконструювати. Після завершення проєкту команда планує передати станцію ліцею для використання її в укритті.

«Ми вже робили перші тестування нашої станції. І впевнені, що протягом дня вона може зарядити понад 10 гаджетів. Але ми ще досліджуємо, яка максимальна потужність приладу», говорить Богдана.

До проєкту вже доєдналися понад 150 учасників. Та на цьому команда не зупиняється, а планує створювати просвітницький контент на тему ощадного споживання енергії. Молодь розмірковує про обмін досвідом і можливості запуску спільних з іншими командами програми ініціатив.

«Усі знання, які я отримала в UPSHIFT, понесу далі в нові проєкти чи роботу. Це хороший досвід “дорослого життя”, де крім ідеї потрібно працювати ще з документами та бюджетом. Програма дає необхідні базові навички для майбутнього», ділиться враженнями Богдана.