Upshift – Україна

«Вартові спокою»: «Ми допомагаємо підліткам опанувати стрес»

У швидкоплинному житті стрес став нашим постійним супутником. Він проникає в щоденну рутину, впливає на наше фізичне та психічне здоров’я. Від напруженої роботи до невизначеності майбутнього під час війни — стрес проявляється в різних формах, кидаючи довгу тінь на загальну якість нашого життя. Стрес, зокрема, впливає на підлітків, адже тиск, пов’язаний із необхідністю досягти успіхів […]

У швидкоплинному житті стрес став нашим постійним супутником. Він проникає в щоденну рутину, впливає на наше фізичне та психічне здоров’я. Від напруженої роботи до невизначеності майбутнього під час війни — стрес проявляється в різних формах, кидаючи довгу тінь на загальну якість нашого життя.

Стрес, зокрема, впливає на підлітків, адже тиск, пов’язаний із необхідністю досягти успіхів у навчанні, сформувати власну ідентичність і вписатися у групу однолітків, може бути нестерпним. Саме тому я разом із друзями долучилася до програми UPSHIFT, яку реалізовує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Ми створили команду «Вартові спокою», щоб розпочати зміни.

Галина, 15 років

Спочатку ми не мали ідей, як допомогти підліткам у стресових ситуаціях, але завдяки програмі UPSHIFT, зокрема нашій менторці Юлі, ми заглибилися в дослідження проблем, які нас спіткали. Юля казала: «Мисли глобально, дій локально».

Тож наша команда сфокусувалася на розвитку стресостійкості підлітків і молоді Овруцької ОТГ у Житомирській області, звідки ми родом.

Нашою цільовою аудиторією стали однолітки, адже ми добре розуміємо, як саме вони намагаються подолати стрес. Я запитала про це у знайомих і у відповідь почула: «Заїдаю», «Зриваюся на рідних», «Накручую себе» тощо. Тому головна мета нашого проєкту — збільшити обізнаність підлітків Овруччини про те, як опанувати стрес. Моя команда запросила до співпраці психологиню. Разом ми організували тренінги, на яких спеціалістка поділилася різноманітними методиками та техніками опанування стресу. 

Наступна мета нашого проєкту — застосувати отримані знання в повсякденному житті. Зі всіх запропонованих технік ми обрали медитацію, оскільки це неймовірно потужний спосіб контролю стресу. Звичайно, не всім це заняття далося з першого разу, але головне — це практика, практика і ще раз практика!

І останньою, третьою, метою нашої команди став відпочинок. Ми провели вікторину для підлітків, а також організували перегляд фільму. Відпочинок, як духовний, так і фізичний, є важливою передумовою ментальної стабільності!

Наша ініціатива збільшила обізнаність молоді Овруччини про те, як підтримувати своє ментальне здоровʼя. Чути відгуки від учасників наших заходів, бачити, як вони застосовують почуте в реальному житті, — дуже цінно для нас. Це вселяє надію на краще майбутнє.