Upshift – Україна

Як молодь із Глухова навчає дітей берегти природу

16-річна Вероніка родом з Глухова, що на Сумщині. Дівчина на власні очі побачила наслідки війни для своєї громади. Навесні 2022 року тут тривали активні бойові дії, і досі регіон перебуває під постійними обстрілами, що впливає на життя мешканців, а також на довкілля.  «Повітря стало дуже забруднене через викиди від бомб та іншої зброї. Також через […]

16-річна Вероніка родом з Глухова, що на Сумщині. Дівчина на власні очі побачила наслідки війни для своєї громади. Навесні 2022 року тут тривали активні бойові дії, і досі регіон перебуває під постійними обстрілами, що впливає на життя мешканців, а також на довкілля. 

«Повітря стало дуже забруднене через викиди від бомб та іншої зброї. Також через відключення електроенергії стічні води не завжди відфільтровуються, тому потрапляють у річку. Це впливає на стан екології», — розповідає Вероніка. 

Дівчина наголошує, що в такій складній ситуації важливо, щоб люди робили все можливе для збереження природних ресурсів. Вероніка відвідує гурток екології, де молодь створює ініціативи з популяризації свідомого ставлення до природи. І саме тут вона з друзями дізналися про набір на національну хвилю програми UPSHIFT від ЮНІСЕФ, присвячений темі WASH (вода, санітарія, гігієна). Вероніка, Дарина, Поліна, Анастасія й Ілля побачили у програмі можливість для створення власного проєкту, який вплине на ставлення людей до екології. Тож підлітки обʼєдналися у команду «Fairytale H2O», пройшли навчання на UPSHIFT, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію своєї ініціативи.

«UPSHIFT — це програма для молоді. І в такому віці потрібно користуватися можливостями для розвитку, пошуку нових знайомств і прокачування навичок. Наприклад, раніше я не знала, як формувати бюджет проєкту, але на програмі навчилася це робити. Також боялася вести перемовини з людьми, але зараз легко можу домовитися з будь-ким», — ділиться враженнями від участі у програмі Вероніка.

Команда створила проєкт для дітей 6–8 років, щоб вони змалечку вчилися бережно ставитися до природи. Спочатку апшифтери організували екологічний фестиваль, щоб якомога більше жителів Глухова дізналися про їхню ініціативу. Цей захід поділили на кілька «станцій», на кожній з яких діти могли отримати нові знання про воду, а також весело провести час — потанцювати або ж зробити аквагрим. 

«У нас була дослідницька станція, де дітям показували цікаві експерименти з водою. Ми доносили, що вода — це більше, ніж просто напій. Це дуже унікальна і навіть фантастична речовина, від якої залежить, як ми далі житимемо», — розповідає Вероніка.

Всі учасники команди написали власні казки про воду та опублікували їх як серії подкасту на стримінговій платформі. Наразі можна прослухати п’ять творів, іще стільки ж команда планує записати в майбутньому. Попри безпекову ситуацію в регіоні апшифтерам вдалося провести 10 майстеркласів в укритті. Для цих заходів команда розробила зошит, за допомогою якого діти дізнаються більше про воду завдяки цікавим фактам. Ілюстрації до зошита створила самостійно учасниця команди Поліна.

«Всі факти ми ілюструємо за допомогою дослідів. Показуємо воду в різних станах: як лід, як пару. Також досліджуємо з дітьми розчинність різних речовин. А ще робимо руханки та мінівиставу, де разом з учасниками заходу очищуємо імпровізовану (зроблену з тканини) річку», — розповідає Вероніка.

Близько 25 дітей відвідують кожен захід команди, на яких учасникам також пропонують скласти власну казку про воду. Команда зараз проводить конкурс на найкращий твір, проте її учасники зазначають, що переможцями творчих змагань будуть усі діти. 

«Ми не плануємо зупинятися, хочемо, щоб проєкт продовжувався. Адже це можливість для дітей дізнатися більше про воду, побачити якийсь експеримент чи навіть просто гарно провести час», –Вероніка


Команда «Fairytale H2O» — учасниця національної хвилі, яку реалізує ГО «СКЦ “Задзеркалля”» за підтримки ЮНІСЕФ та Федерального міністерства економічного співробітництва й розвитку Німеччини через Німецький державний банк розвитку KfW. Проєкти цього набору присвячені приверненню уваги до діяльності за напрямами WASH (вода, санітарія та гігієна).