15-річна Марічка — медіаторка та членкиня служби порозуміння у Хмільницькій громаді на Вінниччині. Разом з іншими старшокласниками дівчина допомагає молодшим дітям у своєму ліцеї екологічно розвʼязувати конфлікти. Підлітки у ролі посередників підтримують школярів у кризових ситуаціях, навчають комунікувати відкрито, слухати одне одного та знаходити спільні рішення.
Марічка дає поради, як створити безпечну атмосферу, де кожен і кожна може висловити свої почуття, а конфлікти розв’язуються шляхом діалогу, а не протистояння. «Завдяки службі порозуміння в ліцеї діти вже не йдуть битися, а приходять до медіаторів і кажуть: “Ми посварилися, допоможіть”. Це свідчить про позитивні зміни в атмосфері навчального закладу», — розповідає про результати ініціативи школярка.
Коли Марічка дізналася про програму UPSHIFT від ЮНІСЕФ Україна, то вирішила скористатися можливістю та створити власний проєкт. Тоді очільниці шкільного самоврядування низки ліцеїв громади — Марічка, Діана, Софія, Богдана та Анастасія — обʼєдналися в команду «Teens for kids». Дівчата пройшли навчання за методологією UPSHIFT, отримали менторську підтримку та ресурси на реалізацію власної ініціативи.
«Найцінніше, що я отримала на програмі, — це навички написання проєктів та управління часом. Зрозуміла, що якщо в мене є три хвилини на виступ, я маю використати їх з максимальною користю. Це навчило мене чітко структурувати свої думки», — ділиться враженнями Марічка.
Команда «Teens for kids» у співпраці із психологинями організувала тренінг для учнів 6–7 класів на тему розв’язання конфліктів мирним шляхом. Протягом чотирьох днів дітей навчали проявляти емпатію, екологічно висловлювати власну думку та виходити з кризових ситуацій у спілкуванні з іншими. Школярі досліджували медіацію і способи надання підтримки учасникам конфлікту.
«У тренінгу взяли участь представники п’яти ліцеїв громади. Завдяки нашому проєкту вони заснували або відновили діяльність служби порозуміння у своїх навчальних закладах. Школярі вже склали план заходів на рік, на яких ділитимуться знаннями про розв’язання конфліктних ситуацій і підтримувати молодших учнів», — говорить Марічка.
Для школярів 2–6 класів команда Марічки організувала окремі заходи, де дітям в ігровій формі розповідали про особисті кордони та ненасильницьку комунікацію. А також провели сімейну арттерапію: юні учасники разом з батьками мали можливість якісно провести час.
«Діти дуже раділи, що потрапили на наші заходи. Вони навчилися спілкуватися одне з одним і виходити з конфліктів. Це дало їм поштовх до налагодження кращої взаємодії. А ще члени громадської організації, у якій ми проводили заходи, так надихнулися нашими подіями, що вирішили створити клуб для дітей. Вважаю, що це гарний показник нашої роботи», — підсумовує Марічка.
Загалом участь у проєкті апшифтерок узяли близько 200 дітей Хмільницької громади. Надалі команда планує підтримувати новоспечених медіаторів у їхній діяльності, а також організовувати арттерапії для молодших школярів.
UPSHIFT — це молодіжна інноваційна програма, яку реалізує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Повномасштабна війна спричинила низку серйозних гуманітарних викликів у всіх регіонах країни. Оскільки молодь є однією з рушійних сил громад, ЮНІСЕФ залучив учасників UPSHIFT до розвʼязання цих проблем. За минулий рік 459 команд (2003 молоді людини віком 14-24 роки) взяли участь у програмі UPSHIFT і розробили свої проєкти, які охопили понад 30 тисяч бенефіціарів.